[b]Tak orzekł NSA 15 września 2010 r. (I FSK 1408/09).[/b]
Spółka jest dystrybutorem produktów w branży FMCG i zamierza przekazywać produkty, będące równocześnie przedmiotem zwykłych dostaw, kontrahentom i klientom nieodpłatnie w celu zwiększenia sprzedaży. Będzie przy tym obniżać należny VAT o kwotę podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie tych towarów.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy przekazanie produktów na cele związane z prowadzeniem jej przedsiębiorstwa nie podlega VAT, z zachowaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem spółki tak właśnie jest, ponieważ art. 5 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] nakazuje opodatkowanie jedynie odpłatnych rozporządzeń towarem, a opisana sytuacja nie jest wyjątkiem, o którym mowa w art. 7 ust. 2 tej ustawy, tzn. cel przekazania jest związany z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Organ podatkowy stwierdził, że mając na uwadze racjonalność i celowość działania ustawodawcy, nie można uznać, że art. 7 ust. 2 dotyczy wyłącznie przekazań niezwiązanych z przedsiębiorstwem. Przez odpłatną dostawę towarów należy rozumieć także przekazanie ich bez wynagrodzenia na cele związane z przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, z wyjątkiem druków reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek.
WSA orzekł na korzyść spółki, że intencją ustawodawcy było rozszerzenie pojęcia opodatkowanej dostawy towarów na niektóre nieodpłatne przekazania, jedynie pod warunkiem że następują na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a przekazanie produktów spółki w celu zwiększenia sprzedaży jest związane z jej działalnością. NSA oddalił skargę kasacyjną, utrzymując wyrok WSA.