Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną organu podatkowego (sygnatura akt: I FSK 901/10)
. Spór dotyczył montażu aluminiowych szklonych zabudów balkonowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Sąd kasacyjny potwierdził, że podatniczka miała prawo opodatkować montaż preferencyjną stawką VAT.
– Jest to kompleksowa usługa budowlana, do której można stosować obniżoną stawkę VAT. To stanowisko jest już ugruntowane w orzecznictwie – podkreślił sędzia sprawozdawca Tomasz Kolanowski.
Co prawda NSA przypomniał, że z 31 grudnia 2007 r. skończył się wynegocjowany przez Polskę okres stosowania obniżonej stawki dotyczącej budownictwa mieszkaniowego, jednak preferencję utrzymano, bo do końca 2010 r. objęto nią całe budownictwo społeczne. W konsekwencji z obniżonej stawki mogły korzystać wszystkie wskazane przez ustawodawcę prace związane z budownictwem mieszkaniowym. Dlatego spółka nie musiała stosować podstawowej stawki VAT.
Spór z fiskusem wygrała spółka, która na indywidualne zamówienia wykonywała zabudowy balkonów w budynkach mieszkalnych. Wykonanie zabudów następuje na podstawie projektów dostarczonych przez klienta lub własnych projektów wykonywanych na podstawie pomiarów dokonanych w miejscu zabudowy. Potem spółka kupuje materiały, wykonuje zabudowę, a potem montuje ją u klienta. Zdaniem podatniczki nie musi naliczać VAT według stawki podstawowej, ponieważ wykonuje ona kompleksową usługę w obiekcie mieszkalnym, za którą pobiera jedno wynagrodzenie.