Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 1286/10) w sprawie podatnika, któremu fiskus zakwestionował prawo do odliczenia VAT za październik 2008 r. W sierpniu 2007 r. podpisał on umowę o wybudowanie lokalu użytkowego. Cenę nabycia nieruchomości dokumentowano fakturami zaliczkowymi.
W styczniu 2008 r. podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz ich wynajmu i zarządzania. W urzędzie skarbowym nie zarejestrował się jednak od razu do celów VAT, bo korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Jako czynny podatnik VAT zarejestrował się dopiero 5 września 2008 r. W deklaracji za październik podatnik rozliczył cały VAT związany z zakupem lokalu użytkowego.
Organ podatkowy uznał, że przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z zakupem nieruchomości, bo wszystkie faktury zostały wystawione przed dniem rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego. Sąd pierwszej instancji potwierdził stanowisko fiskusa. Prawidłowość tego rozstrzygnięcia co do zasady potwierdził też NSA.
- W tym wypadku podatnik nie ma prawa do bezpośredniego zwrotu VAT - podkreślił sędzia sprawozdawca Maciej Jaśniewicz. - Przepisy wykluczają taką możliwość za okres korzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Jednakże NSA nie zgodził się ze stanowiskiem sądu pierwszej instancji w części dotyczącej prawa do korekty VAT. Chodzi o art. 91 ustawy o VAT, który umożliwia dokonanie korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca, mając prawo do[spacja]odliczenia, nabył towary lub usługi zaliczane do środków trwałych służące mu do celów działalności zwolnionej, a następnie zmienił ich przeznaczenie i wykorzystał je w działalności opodatkowanej.