Reklama

Gmina nie na całkowitej swobody w działaniach planistycznych

Priorytetem w planach miast, przez które biegną drogi krajowe, ma być bezpieczeństwo ich użytkowników

Publikacja: 19.09.2011 04:50

Gmina nie na całkowitej swobody w działaniach planistycznych

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Tak uważa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, z którą zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: sygnatura akt IV SA/Wa 693/11).

Gmina nie ma bowiem całkowitej swobody w działaniach planistycznych. Mimo że są to jej zadania własne, musi respektować przepisy odrębne – orzekł sąd.

Te przepisy zawierają m.in. ustawa o drogach publicznych oraz rozporządzenie z 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim mają odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Brak uzgodnienia

Powołując się na oba te akty, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad odmówił uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Inowrocławia dla rejonu m.in. ul. Poznańskiej i innych ulic, przez które biegną dwie drogi krajowe i tranzyt ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łysomicach do autostrady A2. Zakwestionował m.in. pozostawienie dotychczasowych skrzyżowań i minimalnych odległości między nimi, rozbudowę dwóch głównych skrzyżowań i za dużą liczbę zjazdów i dojazdów do dróg krajowych.

W wyniku skargi miasta Inowrocław w grudniu 2010 r. WSA w Warszawie uchylił postanowienie GDDKiA. W ocenie sądu GDDKiA uznała projektowany układ rozwiązań komunikacyjnych za niezgodny z prawem, nie wskazując, które konkretnie paragrafy projektu planu miejscowego nie mogły zostać uzgodnione i z jakich przyczyn.

Reklama
Reklama

W styczniu 2011 r. GDDKiA ponownie odmówiła uzgodnienia planu. Powtórnie stwierdziła, że trzeba zrezygnować z małych skrzyżowań i mniejszych ulic dojazdowych do dróg krajowych. Jeżeli miasto nie dokona zmian, nie ma możliwości uzgodnienia projektu planu – stwierdziła GDDKiA.

– To nie jest zła wola GDDKiA, ale priorytetowa potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom dróg – mówi Urszula Nelken, rzecznik prasowy GDDKiA. – Po to modernizuje się drogi, po to zmniejsza liczbę wjazdów i wyjazdów czy skrętów w lewo.

Źle dla mieszkańców

Władze Inowrocławia uważają, że nie można bezkrytycznie uznawać za priorytetowe rozwiązań niekorzystnych dla mieszkańców. Zapisy w projekcie planu powinny pomóc rozwiązać kłopoty komunikacyjne w mieście, a nie je potęgować.

– Stanowisko GDDKiA pogarsza sytuację mieszkańców, szczególnie w związku z nierozpoczęciem budowy obwodnicy Inowrocławia – mówi Monika Dąbrowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Inowrocławia. – Trudno dopuścić do odcięcia dróg w dzielnicy Mątwy od

ul. Poznańskiej, czyli zgodzić się na brak możliwości skomunikowania terenu zabudowy mieszkaniowej z ul. Poznańską. Ucierpią na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy mający tam swoje siedziby. Są to ulice i skrzyżowania funkcjonujące od lat. Nasza wersja planu zachowuje istniejące skrzyżowania i jest korzystna dla mieszkańców.

W wyniku skargi miasta sprawa trafiła powtórnie do WSA.

Reklama
Reklama

– Etap planowania jest odpowiedni do wprowadzenia takich docelowych zmian w układzie komunikacyjnym, np. rezygnacji z niektórych zbyt gęsto umieszczonych skrzyżowań, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach krajowych biegnących przez miasto – mówiła na rozprawie Ewelina Szcześniak z oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.

Dobrze dla ruchu

WSA oddalił skargę, uznając, że GDDKiA wywiązała się z obowiązków nałożonych poprzednim wyrokiem. Szczegółowo odniósł się do zapisów planu związanych z drogami krajowymi.

– Priorytetem musi być bezpieczeństwo ruchu drogowego, zwłaszcza że ulice, przez które biegną drogi krajowe, o ogromnym natężeniu ruchu tranzytowego, są najniebezpieczniejsze w mieście – powiedziała sędzia Agnieszka Łąpieś-Rosińska.

Wyrok jest nieprawomocny. Miasto może albo wnieść skargę kasacyjną do NSA, albo skorygować projekt planu.

Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama