Tak orzekł WSA w Szczecinie 26 października 2011 (I SA/Sz 530/11).
Podatnik wystąpił o interpretację przepisów ustawy o PIT, pytając o opodatkowanie umorzonych odsetek karnych od kredytu bankowego. Zawarł z bankiem umowę o kredyt, jednak z powodu trudnej sytuacji finansowej nie miał możliwości jego spłacania. Bank zaczął wówczas naliczać odsetki karne.
Na podstawie zawartej później umowy z bankiem kredyt został spłacony wraz z odsetkami. Bank umorzył odsetki karne i z tego tytułu wystawił informację PIT-8C, wskazując jako źródło przychodu „umorzenie odsetek za okres windykacji”.
Zdaniem skarżącego umorzone odsetki karne nie są przychodem, ponieważ korzyści, jakie osiągnął z tego tytułu, są podatkowo obojętne. Organ podatkowy nie zgodził się z tym, twierdząc, że w następstwie umorzenia odsetek karnych doszło do powstania opodatkowanego przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.
Sąd oddalił skargę, wskazując, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 tej ustawy umorzone odsetki karne są dla podatnika innym nieodpłatnym świadczeniem. Jeżeli umowa kredytowa jednoznacznie określa zasady naliczania podwyższonych odsetek od nieterminowych spłat rat kredytu, wiążące dla stron, odsetki te należy traktować w taki sam sposób jak odsetki wymagalne.