Tak orzekł WSA w Gliwicach 18 listopada 2011 (III Sa/Gl 760/11).
Urząd miasta jest jednostką budżetową obsługującą miasto i zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Miasto nie jest podatnikiem tego podatku, realizuje natomiast powierzone mu zadania poprzez swoje jednostki, z których jedną jest urząd miasta. Gmina za realizowane usługi z zakresu administracji publicznej, m.in. udzielenie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, pobiera opłaty.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów pytała, czy czynności polegające na pobieraniu opłat za usługi administracji publicznej związane z wykonywaniem zadań nałożonych przez ustawę o samorządzie gminnym należy uznać za niepodlegające VAT.
Opierając się na treści art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, gmina uważa, że wymienione opłaty, których obowiązek wniesienia wynika z przepisów o charakterze publicznoprawnym, są opłatami za usługi administracji publicznej niepodlegającymi opodatkowaniu. Cechuje je brak właściwych dla stosunków cywilnoprawnych przymiotów, tj. ekwiwalentności, umownego charakteru, dobrowolności świadczenia.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że jednostki samorządu terytorialnego, ze względu na przyznaną im ustawowo osobowość prawną, są podatnikami VAT, a zatem wykonywanie zadań publicznych nałożonych przez odrębne przepisy w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność podlega VAT.