Tak orzekł WSA w Warszawie 28 listopada 2011 (III SA/Wa 868/11).
Polska spółka zamierza przejąć spółkę z siedzibą w Holandii. Na dzień przejęcia spółka holenderska posiadać będzie przez nieprzerwany okres dwóch lat 100 proc. udziałów w polskiej spółce córce.
We wniosku o wydanie interpretacji polska spółka stanęła na stanowisku, że jeśli po połączeniu ze spółką holenderską otrzyma dochody z dywidend, będzie uprawniona do uwzględnienia okresu posiadania kwalifikowanego udziału (minimum 10 proc.) przez spółkę holenderską przy ustalaniu, czy spełnia warunek zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT.
W jej ocenie podstawą do uwzględnienia okresu posiadania udziałów w spółce przez poprzednika prawnego jest art. 93 ordynacji podatkowej (dalej op). Przewiduje on sukcesję generalną praw i obowiązków w przypadku przejęcia, i ma zastosowanie również do połączenia transgranicznego. Tym samym spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe spółki holenderskiej.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem, uznając, że okres posiadania udziałów przez holenderską spółkę nie jest prawem podlegającym sukcesji podatkowej. W ocenie organu art. 93 op dotyczy przejścia na następcę prawnego jedynie praw lub obowiązków publicznoprawnych istniejących w momencie połączenia obu podmiotów, a spółka holenderska nie dysponowała prawem do zwolnienia z opodatkowania wypłaconej dywidendy.