Naczelny Sąd Administracyjny 19 kwietnia 2016 r. stwierdził nieważność części postanowień uchwalonego przez radnych miasta Czeladź planu miejscowego. W wyroku orzekł, że władztwo planistyczne przysługujące gminie nie ma arbitralnego charakteru, a gmina jego postanowień nie może kształtować dowolnie.
W badanej sprawie deweloper wykupił należące do gminy tereny zielone. Były rozdzielone działką stanowiącą własność prywatną. Następnie rada gminy uchwaliła plan miejscowy, w którym tereny wykupione przez dewelopera zostały przeznaczone pod zabudowę, a rozdzielająca je prywatna działka ma być w przeważającej części zajęta na drogę wewnętrzną, stanowiącą dojazd do nieruchomości deweloperskich.
Właściciele działki, na której zaplanowana została droga, wezwali gminę do usunięcia naruszenia prawa, a następnie zaskarżyli plan do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. W skardze argumentowali, że uchwalony przez Czeladź plan miejscowy narusza ich własność.
Gmina w odpowiedzi na skargę wniosła o jej odrzucenie, ewentualnie oddalenie. Wskazywała, że plan został uchwalony zgodnie z procedurą, a właściciele spornej nieruchomości nie wnosili uwag na etapie opracowywania i uchwalania planu, kiedy mieli na to czas. Gmina wskazała również, że zaplanowana na ich nieruchomości droga wewnętrzna stanowi naturalne przedłużenie istniejącej w okolicy sieci dróg.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 10 kwietnia 2014 r. skargę właścicieli nieruchomości na uchwałę rady miejskiej w Czeladzi uwzględnił. Uznał bowiem, że plan miejscowy narusza przysługujące skarżącym prawo własności (sygn. II SA/Gl 1401/13).