[b]Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 września 2008 r. (sygn. V CSK 108/08).[/b]
Adwersarze w tej sprawie to dwie spółki z o.o. – Media Plus, producent lokalnego programu informacyjnego (plansze, reklamy), oraz UPC Polska, operator telewizji kablowej.
[srodtytul]Licencja wygasła, operator nadaje i płaci[/srodtytul]
W umowie zawartej w 1997 r. Media Plus udzieliła UPC licencji na nadawanie swoich programów w lokalnej sieci kablowej. Ustalono opłatę licencyjną 1 zł od jednego abonenta. W kolejnej umowie licencyjnej zawartej na okres do 30 września 1999 r. przewidziano tę opłatę w kwocie 9 tys. USD miesięcznie. Po tej dacie, mimo wygaśnięcia umowy, UPC nadal korzystała z programów Media Plus i uiszczała opłatę w wysokości w niej ustalonej. Od sierpnia 2000 r. zaprzestała płacenia. W styczniu 2003 r. firmy te i jeszcze inna spółka podpisały porozumienie mające normować całość rozliczeń między nimi, w tym za korzystanie przez Media Plus z urządzeń i lokali UPC.
Po jego zawarciu Media Plus wystąpiła przeciwko UPC do sądu z żądaniem 736 tys. zł z odsetkami jako opłaty licencyjnej za korzystanie z programów w sieci kablowej w okresie od sierpnia 2000 r. do końca 2002 r. Twierdziła, że umowa z 1998 r. została w sposób dorozumiany przedłużona, skoro UPC nadal emitowała te programy i płaciła za to. Świadczyć o tym miały zachowania pracowników, którym zarząd przekazał kompetencje w tym zakresie.