Bezczynny jest ten organ, który milczy

Jeśli organ zobowiązany do podjęcia czynności w związku z wnioskiem strony o udzielenie konkretnej informacji publicznej takiej czynności nie podejmuje, pozostaje w bezczynności

Publikacja: 08.09.2010 03:30

Bezczynny jest ten organ, który milczy

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 10 sierpnia 2010 r., II SAB/Bk 29/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Wnioskiem z 12 stycznia 2010 r. W.K. zwróciła się do burmistrza o udostępnienie informacji publicznej. Pismem z 9 lutego burmistrz zwrócił się do prokuratury o ocenę, czy udostępnienie żądanych kserokopii dokumentów nie wpłynie negatywnie na postępowanie przygotowawcze oraz czy nie naruszy przepisów prawa karnego. O wystąpieniu tym poinformował wnioskodawczynię.

Kolejnym, identycznym wnioskiem z 23 lutego 2010 r. W.K. powtórzyła żądanie z 12 stycznia 2010 r.

Samorządowe kolegium odwoławcze – po rozpoznaniu zażalenia na bezczynność organu I instancji – zobowiązało burmistrza do zajęcia stanowiska odnośnie do udostępnienia lub odmowy udostępnienia żądanej informacji – w terminie siedmiu dni od daty otrzymania postanowienia. 4 marca burmistrz przekazał W.K. kserokopię postanowienia prokuratury o żądaniu wydania rzeczy.

Skargę na bezczynność burmistrza C. złożyła do sądu administracyjnego W.K. złożyła skargę na bezczynność burmistrza zarzucając, że tylko częściowo załatwił jej wniosek.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem WSA skarga była uzasadniona.

Treść wniosku W.K. o udzielenie informacji publicznej była czytelna i klarowna. Tymczasem burmistrz przekazał tylko część dokumentów. Natomiast w żaden sposób nie poinformował odnośnie do żądania udostępnienia kopii złożonego zawiadomienia o przestępstwie, w wyniku którego toczyło się postępowanie.

Złożenie wniosku [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0AA38C2A41FDBE2E6351530BCA13711F?id=162786]o udostępnienie informacji publicznej[/link] zobowiązywało organ do ich załatwienia na podstawie przepisów ustawy z 6 września 2001 r.

W ustawie tej przewidziano kilka sposobów załatwienia wniosku. Co do zasady udostępnienie informacji publicznej odbywa się w formie czynności materialno-technicznej.

Z kolei dla negatywnego załatwienia wniosku ustawa przewiduje formę decyzji odmownej, gdy organ dysponuje żądaną informacją, jednak ze względów szczególnych udostępnić jej nie może (np. z uwagi na ochronę informacji niejawnych) lub też formę decyzji umarzającej postępowanie, gdy informacji nie może udostępnić w określony wnioskiem sposób.

Dla sytuacji natomiast, gdy organ informacji nie posiada, doktryna i orzecznictwo wypracowały stanowisko, zgodnie z którym należy bez zbędnej zwłoki pisemnie poinformować stronę o przedmiotowym fakcie.

Z odpowiedzi na skargę przesłanej sądowi wynika, iż żądany we wniosku o udzielenie informacji publicznej dokument nie istnieje w formie pisemnej, co należy odczytać, iż organ – podmiot zobowiązany do załatwienia wniosku o udzielenie informacji publicznej – nie dysponuje żądaną informacją.

Zatem w dalszym ciągu skarżąca nie uzyskała od organu jakiegokolwiek załatwienia swojego wniosku.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku