Rozliczenie faktur korygujących budzi wątpliwości

Przedsiębiorca, który udzielił rabatu i chce obniżyć podatek, musi czekać na potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Publikacja: 19.10.2010 05:05

Rozliczenie faktur korygujących budzi wątpliwości

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Tak wynika z polskich przepisów.

Zasadami ich stosowania zajął się [b]18 października 2010 r. poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FPS 2/10)[/b].

Z rozstrzygnięciem postanowił jednak [b]zaczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Do niego bowiem trafiło pytanie o to, czy polskie zasady rozliczania faktur korygujących są zgodne z prawem wspólnotowym[/b].

Spór z fiskusem, który trafił aż do siedmioosobowego składu NSA, zaczął się od wniosku o interpretację spółki Cadbury Wedel. Zapytała, czy może obniżyć swój podatek w miesiącu wystawienia faktury korygującej, czy też musi czekać, aż kontrahent potwierdzi jej odbiór.

Zgodnie z obowiązującym wówczas przepisem rozporządzenia ministra finansów prawidłowe jest to drugie rozwiązanie. Ta regulacja została jednak uznana za niekonstytucyjną, z tym że Trybunał Konstytucyjny odroczył o 12 miesięcy moment wejścia w życie swojego orzeczenia ([b]sygn. U 6/06[/b]).

Organy podatkowe uznały, że nadal mogą stosować niezgodny z konstytucją przepis. Obowiązuje on bowiem jeszcze przez 12 miesięcy (aktualnie zasady rozliczania faktur korygujących znajdują się w ustawie, a nie w rozporządzeniu). Fiskus stwierdził więc, że spółka może obniżyć VAT, dopiero gdy otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Interpretację uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fiskus się jednak nie poddał, złożył kasację do NSA, a ten zdecydował o przekazaniu sprawy poszerzonemu składowi. NSA miał odpowiedzieć na pytanie, czy sąd uprawniony jest do nakazania organowi podatkowemu, aby nie uwzględniał przy wydawaniu interpretacji niezgodnego z konstytucją przepisu w okresie odroczenia utraty jego mocy.

NSA postanowił jednak zawiesić postępowanie.

– [b]Musimy zaczekać, aż Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zgodności polskich przepisów z dyrektywą VAT[/b] – powiedział sędzia Adam Bącal. – [b]Wprawdzie zajmie się on ustawą o VAT, ale określa ona takie same zasady rozliczania faktur korygujących jak wcześniej rozporządzenie ministra finansów.[/b] Dyrektywa pozwala państwom członkowskim na określenie warunków, które musi spełnić firma zamierzająca obniżyć podstawę opodatkowania. Pytanie brzmi: czy Polska nie poszła za daleko i nie naruszyła zasady neutralności i proporcjonalności.

Uproszczenie zasad rozliczania faktur korygujących proponuje sejmowa komisja „Przyjazne państwo”.

[ramka][b]Czytaj więcej:[/b]

[link=http://www.rp.pl/temat/56116.html] o tym, jak liczyć i obniżać podstawę opodatkowania VAT[/link]

[link=http://www.rp.pl/temat/73844.html]o fakturach korygujących[/link][/ramka]

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego