W świetle [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=047307FA27AEBA9AFCFB6C9DE520B197?id=77171]ustawy o dodatkach mieszkaniowych [/link]wtedy nadal istnieją zaległości we wpłacaniu opłat czynszowych - [b]orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt I OSK 1260/10)[/b].
NSA rozpatrywał skargę kasacyjną Zbigniewa M., któremu wójt gminy Wierzbica wstrzymał dodatek mieszkaniowy wskutek zaległości czynszowych. Zainteresowany wyjaśniał, że należność wpłacił na rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej, założony przez niego samego oraz jeszcze przez jednego upoważnionego członka wczesnego zarządu wspólnoty.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Radomiu utrzymało w mocy decyzję wójta. Organy administracji publicznej nie są właściwe do rozstrzygania sporów między członkami wspólnoty mieszkaniowej a zarządcą nieruchomości - stwierdziło.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrujący sprawę po raz pierwszy, nakazał jednak wyjaśnić, czy wskutek zmian w zarządzie wspólnoty i w konsekwencji również zmiany numerów kont bankowych Zbigniew M. mógł błędnie uważać, że wpłacił pieniądze na konto wspólnoty.
Miała ona dwa rachunki, ale zdaniem Zbigniewa M. żaden nie mógł być wykorzystywany. Zostały bowiem założone przez Zakład Zarządzania Nieruchomościami, któremu zarząd wspólnoty wypowiedział umowę o administrowanie. W tej sytuacji bank postawił warunek założenia nowego konta wspólnoty, co Zbigniew M. uczynił. Dokonując na nie wpłaty, nie wiedział, że nie jest to właściwy rachunek.