Pożyczka rewolwingowa opodatkowana tylko raz

W wypadku umowy, zgodnie z którą jedna strona po spłaceniu zaciągniętej pożyczki może ponownie zadłużyć się do określonej kwoty, podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się jeden raz

Aktualizacja: 23.12.2010 03:16 Publikacja: 23.12.2010 02:00

Tak wynika z [b]orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (III SA/Wa 2536/10)[/b].

Umowa pożyczki rewolwingowej polega na określeniu górnej granicy, do której pożyczkobiorca może się zadłużyć w okresie obowiązywania umowy. Do skorzystania z kapitału może w ogóle nie dojść lub kwota faktycznego zadłużenia może być niższa niż limit określony w umowie. Po spłaceniu całości lub części zobowiązania pożyczkobiorca może ponownie się zadłużyć, zawsze do kwoty limitu.

Po zawarciu takiej umowy z jednym ze swoich udziałowców spółka wystąpiła do dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o wydanie interpretacji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zapłaty takiego podatku, wynoszącego 2 proc. kwoty pożyczki, jest zobowiązany pożyczkobiorca. Spółka przedstawiła swoje zdanie, zgodnie z którym będzie zobligowana do jednorazowej zapłaty podatku, a późniejsze nawet wielokrotne zaciąganie pożyczki i jej spłata na podstawie obowiązującej umowy nie spowodują powstania obowiązku podatkowego.

Fiskus zajął jednak inne stanowisko (nr IPPB2/436-71/ 08-5/MZ). Dyrektor IS stwierdził, że jeśli suma wypłaconych kwot przekroczy ustalony w umowie limit, kolejne wypłaty traktuje się jak nowe umowy i od nich trzeba zapłacić podatek.

[wyimek]Umowa może być wykonana lub nie. Nie ma to wpływu na zobowiązanie do zapłaty daniny[/wyimek]

Sąd przyznał jednak rację skarżącej spółce. Powołując się na uregulowania kodeksu cywilnego, stwierdził, że pożyczka dochodzi do skutku w momencie zawarcia umowy, niezależnie od późniejszego jej wykonania.

Obowiązek podatkowy powstaje więc z tytułu samego zawarcia umowy, a nie wypłaty środków pieniężnych. [b]Dodatkowe zobowiązanie podatkowe nie powstaje z tytułu spłaty, a następnie ponownej wypłaty nawet całej kwoty pożyczki[/b]. Tak samo jak brak wypłaty całości pożyczki nie pomniejsza należnej fiskusowi daniny.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”