Opodatkowanie VAT sprzedaży ziemi przez rolników budzi liczne kontrowersje. Opierając się na wynikających z polskich przepisów definicjach podatnika oraz działalności gospodarczej, władze skarbowe bardzo często uznają, że sprzedający takie nieruchomości jest z tego tytułu podatnikiem VAT.
Wskazują przede wszystkim zawartą w ustawie o VAT definicję działalności gospodarczej.
Zgodnie z nią jest to wszelka działalność producentów, handlowców, usługodawców oraz rolników także wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy. Zdaniem organów podatkowych oznacza to, że wyprzedaż majątku również może mieścić się w zakresie czynności podlegających VAT.
Dotychczasowe wyroki
Taki sposób rozumowania władz skarbowych był jednak kwestionowany przez sądy administracyjne, np. w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 20 lipca 2011 (I SA/Sz 496/11, I SA/Sz 497/11). Sądy administracyjne najczęściej uznawały, że skoro sprzedawane działki stanowiły pierwotnie majątek osobisty sprzedawcy i nie zostały wcześniej zakupione w celu prowadzenia działalności gospodarczej, to ich sprzedaży nie można uznać za transakcję opodatkowaną VAT.
Warto przy tym podkreślić, że wcześniej niektóre sądy podważały stanowisko władz skarbowych, opierając się na nieco odmiennych argumentach. Wskazywały, że o ewentualnym opodatkowaniu danej transakcji decydować powinien sposób wykorzystania przychodów ze sprzedaży konkretnego składnika majątku.