Odstąpienie od umowy ma na celu jedynie ograniczenie strat spółki, a nie, jak tego wymaga art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Tak orzekł WSA w Warszawie 10 listopada 2011 (III SA/Wa 369/11).
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz w skardze argumentowała, że zapłacona przez nią kara umowna z tytułu odstąpienia od umowy kupna nieruchomości powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Wskazała, że zawarła umowę, bo chciała nabyć nieruchomość pod budowę budynku mieszkalnego, ale wycofała się z niej po tym, gdy uzyskała informację, że na tej nieruchomości postawienie budynku mieszkalnego nie jest możliwe.
W ocenie spółki działała ona w tym celu, aby uniknąć dodatkowych strat, a pieniądze, które nie zostały zainwestowane na zakup nieruchomości, mogła przeznaczyć na inną, bardziej dochodową inwestycję.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem, wskazując, że na gruncie, który zamierzała kupić spółka, nie było możliwości wybudowania budynku mieszkalnego, co wynikało z planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tę nieruchomość. Ponieważ zakładana przez spółkę inwestycja nie mogła dojść do skutku ze względów obiektywnych, była z gospodarczego punktu widzenia nieracjonalna.