Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 grudnia 2011 (I FSK 300/11).
Czego dotyczył spór
W styczniu 2010 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła o interpretację dotyczącą podatku VAT. Wyjaśniła, że zgodnie z przyjętą strategią biznesową będzie prowadzić działalność w budynku wynajmowanym od zależnej kapitałowo spółki z o.o., której będzie jedynym udziałowcem. Budynek oraz grunt, na którym posadowiony jest budynek, będą własnością spółki zależnej.
Podatniczka wyjaśniła, że jeśli z określonych względów biznesowych w przyszłości podejmie decyzję o likwidacji stanowiącej jej własność spółki zależnej, nieruchomość wraz z innymi aktywami przejmie na własność poprzez przejęcie majątku likwidacyjnego.
Przejęciu podlegać będą wyłącznie poszczególne elementy majątku rzeczowego (w tym nieruchomość), które nie są przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią. Na majątek przekazany po likwidacji spółki zależnej składać się będą poszczególne, wyodrębnione środki trwałe i niepowiązane materialnie i organizacyjnie składniki majątkowe, nabyte przez spółkę zależną z zamiarem wykorzystywania ich do czynności dających pełne prawo do odliczenia VAT (spółka zależna nie będzie odliczała od nich VAT z uwzględnieniem proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT).
Podatniczka zapytała, czy przekazanie na jej rzecz składników majątku spółki zależnej pozostałych po zaspokojeniu wierzycieli oraz złożeniu sum spornych do depozytu sądowego będzie opodatkowane VAT. Jej zdaniem nie, bo nie jest to ani dostawa towarów, ani świadczenie usług. Fiskus uznał to stanowisko za błędne.