Zgodnie z art. 127 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie – przypomina w postanowieniu z 3 stycznia 2012 r. WSA w Rzeszowie (sygnatura akt: II SA/Rz 1233/11)
. „Strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może się zwrócić do organu, który akt wydał, z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań – czytamy w uzasadnieniu.
Rozpatrywana przez rzeszowski sąd sprawa dotyczyła przyznania zasiłku celowego na remont zniszczonego w powodzi domu mieszkalnego. Wójt gminy odmówił stronie takiego świadczenia, ale SKO zasiłek celowy stronie przyznało. Po pewnym czasie strona wniosła do SKO o zmianę decyzji. Argumentowała, że po roku od ustąpienia powodzi ujawniły się pęknięcia fundamentów i ścian budynku, a przyznany jej zasiłek nie wystarcza na pokrycie kosztów niezbędnych napraw.
Samorządowe kolegium orzekające zmiany swojej decyzji odmówiło. Sąd uznał jednak, że w rozpatrywanej sprawie skarga jest niedopuszczalna.
– Stosownie do art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie – za zgodą strony – uchylona lub zmieniona przez organ, który ją wydał. Pod warunkiem że nie sprzeciwiają się temu przepisy szczególne, a za zmianą takiej decyzji przemawia słuszny interes strony lub ważny interes publiczny – czytamy w uzasadnieniu. Jednocześnie sąd zwrócił uwagę, że od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez samorządowe kolegium odwoławcze służy nie odwołanie, ale wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam organ.