Tak orzekł dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygnatura akt C-204/09).
Sprawa dotyczyła niemieckiego przedsiębiorstwa Flachglas Torgau GmbH, uczestniczącego w handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, które zwróciło się do federalnego ministerstwa środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa nuklearnego o przekazanie jej informacji dotyczących procesu legislacyjnego, w ramach którego przyjęto ustawę o krajowym planie przydziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na lata 2005–2007, wykonania tej ustawy, a także udostępnienia wewnętrznych notatek i opinii z prac.
Ministerstwo odmówiło jednak uwzględnienia tego wniosku. Uznało, że jest zwolnione z obowiązku przekazania takich informacji ze względu na swój udział procesie legislacyjnym, twierdząc jednocześnie, że informacje dotyczące wykonania ustawy z 2007 r. były objęte poufnością obrad organów władzy publicznej.
Niemiecki sąd administracyjny do którego sprawa trafiła, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o ustalenie w jakim zakresie państwa członkowskie mogą ograniczyć prawo publicznego dostępu do informacji o środowisku.
Zdaniem Trybunału państwa członkowskie mogą przewidzieć, że ministerstwa odmówią publicznego dostępu do informacji o środowisku, o ile uczestniczą one w procesie legislacyjnym, w szczególności poprzez przedkładanie projektów ustaw oraz opinii. Możliwość wyłączenia prawa dostępu do takich informacji ma na celu pozwolenie państwom członkowskim na wydanie przepisów odpowiednich dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu legislacyjnego, uwzględniając fakt, że w różnych państwach członkowskich informowanie obywateli zwykle jest wystarczająco zapewnione w ramach samego procesu legislacyjnego - argumentował.