Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.02.2020 08:06 Publikacja: 12.02.2020 08:06
Foto: Fotorzepa/ Artur Bartkiewicz
Ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych („ustawa") dokonano w Polsce istotnych i głębokich zmian w systemie wyborczym, jak również (na co wskazuje sam tytuł ustawy) zwiększono udział obywateli w procesie wyborczym.
Grupa posłów będących wnioskodawcami projektu ustawy dosyć ekstensywnie uzasadniła zmiany w polskim prawie wyborczym. Co ciekawe, a co będzie zapewne zaskoczeniem dla opinii publicznej, zmiany dotyczące składu Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zostały uzasadnione wytycznymi Komisji Weneckiej. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (European Commission for Democracy Through Law), bo taka jest pełna nazwa tego ciała, jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Polska jest członkiem Komisji od 1992 roku. Obok Komisji Weneckiej działa w Radzie Europy specjalna grupa zagadnieniowa tzw. Rada na rzecz Demokratycznych Wyborów (Council for Democratic Elections). Oba te ciała przyjęły w 2002 roku kodeks dobrych praktyk w sprawach wyborczych (Code of Good Practice in Electoral Matters) (dalej kodeks).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas