Od 26 do 27 czerwca Rada Europejska zajmie się określeniem strategicznych wytycznych dla przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jakie priorytety wybiorą przywódcy Europy na najbliższe lata?
Obszar wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej rozwija się niezwykle dynamicznie od ?15 lat. Zmiany zachodzące w tej dziedzinie były przedmiotem wieloletnich planów – z Tampere (1999), haskiego (2004) i sztokholmskiego (2009). Okres realizacji ostatniego z nich – programu sztokholmskiego – dobiega końca.
Traktat lizboński zmienił mechanizm planowania w tej dziedzinie. Artykuł 68 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że „Rada Europejska określa strategiczne wytyczne planowania prawodawczego i operacyjnego w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości". Realizacja tego krótkiego przepisu traktatu może być doskonałą okazją do nadania współpracy europejskiej nowego impulsu, wyznaczenia nowych strategicznych kierunków odpowiadających obecnym zagrożeniom i wyzwaniom.
To nie musi, a nawet nie powinno, oznaczać lawiny nowego europejskiego prawa. Wiele dobrych rozwiązań już przyjęto – należy jedynie zadbać o ich właściwą implementację.
Z Rzeszowa ?do Glasgow
Pogłębiona współpraca policyjna – wobec swobód, które daje Unia Europejska i z których korzystają również przestępcy – wydaje się naturalnym priorytetem.