Aktualizacja: 26.11.2014 02:00 Publikacja: 26.11.2014 02:00
Foto: materiały prasowe
Przybywa nam bogatych dłużników. Sądzę, że za jakiś czas z powodzeniem można by było organizować ich rankingi, tak samo jak organizuje się coroczne rankingi najbogatszych Polaków w kraju. Aby nieco ubarwić klasyfikację, można by wprowadzać podkategorie, np. „dłużnikocelebrytów", „dłużnikopolityków", „dłużnikofilantropów"... No i nagroda specjalna: Grand Prix dla najbardziej kreatywnego, inaczej mówiąc, „lidera biznesu".
Prawie każdy profesjonalny pełnomocnik, który zajmuje się sprawami windykacyjnymi, spotkał się w egzekucji ze zjawiskiem cudownego rozmnażania spółek. Podczas gdy komornik stara się bezskutecznie ściągnąć należności z zadłużonej spółki, równolegle dochodzi już do powstania nowej. Nosi ona prawie taką samą nazwę, jej skład osobowy jest prawie identyczny i często działa w tym samym lokalu (tu kombinacje mogą się różnić w zależności od fantazji właścicieli). Oczywiście każda nowo założona spółka jest samodzielnym podmiotem w obrocie prawnym, tak więc nie ma możliwości prowadzenia egzekucji w stosunku do niej, skoro tytuł wykonawczy (np. wyrok) opiewa na podmiot wcześniejszy. W takim wypadku mamy do czynienia zazwyczaj z założeniem nowego podmiotu celem przeniesienia na niego majątku i kontynuowania działalności w nowej formie. Po przeprowadzeniu wielu spraw windykacyjnych łatwo zauważyć, że nazwiska wspólników „kreatywnych inaczej", którzy zakładają spółki na rok–trzy lata, a następnie doprowadzają je do bankructwa, zaczynają się powtarzać.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Najważniejszym uprawnieniem – z którego często członkowie zarządu spółki nie zdają sobie sprawy – jest prawo do zwoływania zgromadzeń wspólników. Kolejnym uprawnieniem zarządu, rzadko wykorzystywanym w spółkach z udziałem jst, jest możliwość wnioskowania o zwołanie posiedzenia rady nadzorczej.
O wsparcie z programu Mój elektryk 2.0 będą mogły ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne oraz osoby fizyczne wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą. Zdaniem Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest to rozwiązanie dyskryminujące, np. spółki z o.o.
Obywatele poznają zasady wynagradzania na danym stanowisku w spółce z udziałem Skarbu Państwa. Dane konkretnych osób nie będą jednak ujawniane. Tak wynika z poprawki przyjętej przez sejmową podkomisję.
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu przyjęło w poniedziałek uchwałę o dochodzeniu naprawienia szkód wyrządzonych przez poprzedni zarząd, w tym prezesa Daniela Obajtka. Proces w tej sprawie może być bardzo długi i trudny.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
Spółka komandytowa pozwala na znaczne obniżenie łącznego obciążenia podatkowego, jeśli komplementariusz jest osobą fizyczną. Najkorzystniejszą konfiguracją jest zatem uczynienie właściciela biznesu komplementariuszem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas