Zbliża się termin wypełnienia rocznego rozliczenia CIT. O wielu związanych z tym wątpliwościach pisaliśmy szczegółowo w tygodniku sprzed tygodnia, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie wszystkie tematy można w nim było omówić. Dlatego dziś kontynuujemy ten temat w artykule "Jakie są skutki korekty cen", w którym zostały wyjaśnione skutki korekty cen.

Niezależnie od ich przyczyny (pomyłka na fakturze, udzielenie rabatu), przedsiębiorca musi skorygować przychód. I tu pojawia się problem, bo nie do końca wiadomo kiedy ma to zrobić, gdy przyczyna korekty jest inna niż błąd na fakturze. Przepisy nie wskazują jednoznacznie, czy przedsiębiorca powinien ująć korektę w dniu, którym powstał korygowany przychód (korekta wsteczna), czy w dniu, w którym ta korekta nastąpiła (korekta „na bieżąco"). A niepewni podatnicy zwykle szukają odpowiedzi w interpretacjach fiskusa i w orzecznictwie sądów.

Niestety interpretacje mają to do siebie, że często się zmieniają i że różne organy potrafią zająć odmienne stanowiska w bardzo podobnych sprawach. No i poza tym zazwyczaj ich stanowisko jest – czemu trudno się dziwić – bardzo pro fiskalne. Tak jest również w temacie korekt. Według coraz częściej ostatnio wyrażanego stanowiska organów podatkowych, korektę należy rozpoznać w okresie rozliczeniowym, w którym przychód stał się należny, a więc w każdym przypadku przedsiębiorca musi uwzględnić korektę wstecz.

Wielu podatników nie chce narażać się na konflikt ze skarbówką i wybiera rozwiązanie bezpieczniejsze, chociaż dla nich niekorzystne. Wiąże się bowiem z koniecznością złożenia korekt rocznego zeznania CIT i z obowiązkiem zapłaty odsetek od zaległości podatkowej. To jedno z wielu zagadnień, nad którym ustawodawca powinien się wreszcie pochylić i uregulować w przepisach przy okazji kolejnej nowelizacji ustawy o CIT.

Zapraszam do lektury tygodnika „Podatki".