Rz: W jaki sposób przedsiębiorcy stracili na zmianach w przepisach?

Andrzej Radzisław: Od początku tego roku ustawodawca promuje osoby opłacające wyższe składki w dłuższym okresie. Skończyły się więc już czasy, że za jedną składkę zapłaconą tuż przed porodem kobieta mogła sobie zapewnić kilka tysięcy złotych zasiłku z ZUS przez 12 miesięcy urlopu z tytułu macierzyństwa.

Ale nawet po zmianach opłaca się wpłacić do ZUS wyższe składki, aby w ten sposób zapewnić sobie wysokie świadczenie. Osoba prowadząca działalność musiałaby je jednak opłacać przez 12 miesięcy, aby później przez 12 miesięcy otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński z ZUS. Ciążę trudno jednak zaplanować z wyprzedzeniem.

A co z osobami, które przed założeniem działalności były ubezpieczone w ZUS z umowy zlecenia czy zatrudnienia na etacie?

W ich przypadku przepisy przewidują bardzo korzystną furtkę. Pozwala ona im zapewnić wysokie zasiłki za niekoniecznie najwyższe składki.

Okres zatrudnienia na zleceniu czy etacie wlicza się bowiem do stażu prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia, jakie zleceniobiorca miał wynagrodzenie. Ważne, aby były od niego opłacone składki na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli w ciągu 30 dni od zakończenia takiej umowy założy działalność gospodarczą i ustali składki na wyższym niż podstawowym poziomie, wówczas każdy miesiąc pracy na zleceniu będzie się liczył jak miesiąc opłacania podwyższonych składek w trakcie działalności gospodarczej.

Czy to oznacza, że kobietom planującym powiększenie rodziny nie opłaca się już zakładanie działalności gospodarczej?

Na pewno nie opłaca się to kobietom, które nie mają żadnego źródła dochodu. Jeśli jednak pracują na zleceniu czy na etacie, mogą skorzystać na założeniu działalności przed porodem i nie stracą wtedy na nowych zasadach liczenia świadczeń z ZUS. Warunek – z założe- niem takiego biznesu trzeba się pospieszyć, bo ma to przypaść w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy (zlecenia czy etatu).

A co się stanie, jeśli taka kobieta pod koniec pobierania zasiłku macierzyńskiego dowie się od lekarza, że ponownie jest w ciąży?

Zgodnie z przepisami jeśli od momentu zakończenia pobierania zasiłku, w tym przypadku macierzyńskiego na poprzednie dziecko, miną nie więcej niż trzy miesiące do momentu gdy lekarz uzna, że kolejna ciąża jest zagrożona i wystawi jej zwolnienie chorobowe, przy obliczaniu zasiłku ZUS nie będzie brał pod uwagę nowych składek, tylko wykorzysta wcześniej obliczoną wysoką podstawę.

—rozmawiał Mateusz Rzemek