Aktualizacja: 12.12.2024 06:06 Publikacja: 24.05.2023 11:06
Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 maja 2023 r. (sygn. C-105/22) uznał, że polskie przepisy regulujące zwrot akcyzy od aut sprzedanych za granicę – uzależniające zwrot m.in. od braku rejestracji – są zgodne z prawem UE.
Przy ocenie wyroku TSUE kluczowy jest stan faktyczny rozstrzyganej sprawy – zagadnienie dotyczyło bowiem możliwości zwrotu części akcyzy od samochodu, który był użytkowany w Polsce (ostatecznie po siedmiu miesiącach od rejestracji wyjechano nim do Norwegii). Jasno na to zwrócił uwagę NSA, pytając TSUE o zgodność polskich regulacji w zakresie, jakim uniemożliwiają one zwrot akcyzy proporcjonalnie wyliczonej do okresu użytkowania samochodu na terytorium kraju. TSUE uznał zaś, że w takiej sytuacji polskie przepisy są zgodne z prawem UE – nawet jeżeli powodują „niedogodności”, gdy następnie ten sam samochód będzie podlegał podobnym podatkom w innych krajach. Innymi słowy, jeśli doszło do konsumpcji – to nawet gdyby była ona „krótkotrwała”, t zwrot akcyzy się nie należy.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Władze skarbowe i sądy administracyjne nie do końca respektują międzynarodowe zasady pobierania podatku u źródła i prezentują profiskalne podejście.
Prawnik dyżurujący w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nie musi wystawiać faktury powiatowi bądź gminie, jeśli wykonywane przez niego usługi nie są działalnością gospodarczą.
51,6 miliarda funtów wyniosły wpływy brytyjskiej gospodarki z turystyki w 2023 roku. To pokazuje znaczenie tej gałęzi gospodarki dla kraju, ale utrzymanie tej koniunktury jest zagrożone - ostrzega organizacja branżowa ABTA w apelu do rządzących.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Aby skorzystać z ulgi na internet, należy spełnić pewne warunki. Ponadto odliczyć można tylko ściśle określone koszty związane z korzystaniem z sieci. Oto najważniejsze informacje dotyczące ulgi na internet 2024/2025 oraz obowiązujący limit.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas