1. Wzmocniona rola układów zbiorowych
Do tej pory zakładowe układy zbiorowe nie mogły być mniej korzystne dla pracowników niż układy ponadzakładowe (zawierane dla poszczególnych branż na poziomie departamentów, regionów lub krajowym). Projektowane zmiany przyznają natomiast pierwszeństwo układom zakładowym, co w ocenie związkowców może spowodować, iż będą one mniej korzystne, gdyż negocjowane pod presją pracodawcy.
2. Zmniejszenie płacy za nadgodziny
W zakładowych układach zbiorowych będzie można ustalać m.in wysokość wynagrodzenia dodatkowego za pracę w godzinach nadliczbowych. Obecnie układy ponadzakładowe przewidują stawkę w wysokości 25 proc. za pierwsze osiem godzin pracy w ciągu tygodnia oraz 50 proc. za kolejne.
Minimalna stawka przewidziana w nowym Kodeksie pracy wynosi 10 proc. Protestujący obawiają się więc, że zostanie ona przyjęta w zakładowych układach zbiorowych.
3. Możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego
Obecny okres rozliczeniowy dla godzin nadliczbowych wynosi podstawowo tydzień, a maksymalnie rok, natomiast wraz z reformą może zostać wydłużony do trzech lat – jeżeli zostanie to przewidziane w ponadzakładowym układzie zbiorowym oraz przegłosowane w konkretnym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że dodatkowe wynagrodzenie albo dni wolne za pracę w godzinach nadliczbowych będą mogły być rozliczane w okresie trzyletnim. W przypadku jednostronnej decyzji pracodawcy (bez zgody pracowników) okres rozliczeniowy będzie mógł zostać przedłużony do dziewięciu tygodni.
4. Zmiana dat urlopu przez pracodawcę
Pracodawca w obecnym stanie prawnym nie może zmienić daty urlopu pracownika na mniej niż miesiąc przed jego rozpoczęciem, chyba że zachodzą wyjątkowe okoliczności. Według projektu ustawy w układzie zbiorowym (zakładowym lub ponadzakładowym) będzie można skrócić ten okres ochronny, w którym daty urlopu nie mogą już zostać zmienione.
5. Zlikwidowanie minimalnego wyprzedzenia przy dyżurze
Do tej pory pracodawca musiał powiadomić pracownika z co najmniej 15-dniowym wyprzedzeniem o dyżurze, czyli o czasie poza godzinami pracy, kiedy pozostaje on w gotowości do pracy.