Jedno prawo łaski, a wnioski aż trzy

Wygląda na to, że Sąd Najwyższy zapłaci wysoką cenę za odważne orzeczenie w sprawie Mariusza Kamińskiego: straci na znaczeniu.

Aktualizacja: 16.06.2017 09:24 Publikacja: 15.06.2017 19:00

Jedno prawo łaski, a wnioski aż trzy

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz guzraf Rafał Guz

To prawdziwa kontrofensywa. Po wyroku Sądu Najwyższego w sprawie prawa łaski zastosowanego wobec Mariusza Kamińskiego posypały się wnioski, które mają zdyskredytować Sąd Najwyższy. Wygląda na to, że SN może podzielić los Trybunału Konstytucyjnego i zostać zmarginalizowany.

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły w czwartek trzy wnioski: marszałka Sejmu, prokuratora generalnego i grupy posłów PiS, dotyczące uchwały Sądu Najwyższego, który uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. A więc nie w stosunku do Mariusza Kamińskiego. Wystąpienie marszałka może mieć najpoważniejsze skutki. Powód? Wywołanie sporu kompetencyjnego oznacza, zdaniem wielu prawników, zawieszenie postępowania przed organami, których spór dotyczy. Gdyby więc przyznać im rację, sprawa Kamińskiego zostanie zawieszona. Nie wiadomo teraz, na jak długo.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia