Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej, głównie ze strony rodziców zastępczych, organizacji pozarządowych oraz instytucji, które wykonują swoje zadania w obszarze pieczy zastępczej, wskazywano na konieczność zmiany przepisów dotyczących rodzin zastępczych. Celem zmian miało być pełniejsze zabezpieczenie dobra dziecka poprzez dalszy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, a w konsekwencji ograniczenie liczby placówek opiekuńczo-wychowawczych zwanych „domami dziecka".
Kwalifikacja zamiast akceptacji
Jednym z najczęściej podnoszonych postulatów było ograniczenie umieszczania dzieci w takich placówkach opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie im opieki w rodzinach zastępczych. Od lat rodziny zastępcze twierdzą, że sposobami na uatrakcyjnienie tego rodzaju opieki powinny być zwiększenie wysokości świadczeń, w szczególności w przypadku rodzin zawodowych, oraz wprowadzenie większych ułatwień w załatwianiu spraw urzędowych czy w codziennej opiece nad powierzonymi dziećmi.
Konieczność przekształceń w pieczy zastępczej została zauważona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które przygotowało swój projekt nowelizacji ustawy (nr UD135). Obecnie jest on na etapie kończących się konsultacji społecznych.
Wprawdzie projekt ustawy koncentruje się na zmianach dotyczących instytucji przysposobienia, czyli adopcji, przy okazji zawiera jednak szereg zmian dotyczących pieczy zastępczej. Proponowane zmiany w znaczący sposób zmieniają przepisy dotyczące kwalifikacji kandydatów na rodziców zastępczych. Projekt w art. 43 zamiast dotychczas stosowanej wstępnej akceptacji wprowadza nowe pojęcie – wstępnej kwalifikacji. W założeniach zostaje ona znacznie sformalizowana poprzez wydanie przez organizatora pieczy zastępczej pozytywnej albo negatywnej wstępnej kwalifikacji, i to w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej. W przypadku negatywnej wstępnej kwalifikacji kandydatowi przysługuje prawo do wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Kandydat, który otrzyma pozytywną wstępną akceptację, na jego wniosek kierowany jest na szkolenie zgodnie z art. 44 ust 1 ustawy.
Czytaj więcej
Większa selekcja rodziców adopcyjnych i wsparcie finansowe, ale też kontrola mają zapewnić lepszy pobyt dziecka w nowej rodzinie.