Opinia publiczna wprowadzana jest w błąd, że jakoby została zawarta ustna umowa międzynarodowa między Polską a Rosją umożliwiająca prowadzenie wspólnego śledztwa prokuratorskiego w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Niektórzy nawet, akceptując bezzasadnie taki stan rzeczy, formułują wobec premiera polskiego rządu zarzuty o „odstąpieniu od tej umowy”. Według nich dowodem wskazującym na jej zawarcie jest informacja ze strony internetowej premiera, z której wynika, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent Rosji zapewnił polskiego premiera o tym, iż śledztwo będą prowadzili wspólnie polscy i rosyjscy prokuratorzy.
Sytuacja ta wymaga pewnego wyjaśnienia i usunięcia wszelkich wątpliwości związanych z aktami prawa międzynarodowego stanowiącymi podstawę współpracy w sprawach karnych.
[srodtytul]Wieloetapowy proces[/srodtytul]
Zawieranie umów międzynarodowych nie sprowadza się do rozmowy telefonicznej. Jest to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Tryb zawierania, ratyfikowania, zatwierdzania, ogłaszania, wykonywania, wypowiadania i zmian zakresu obowiązywania umów międzynarodowych określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9F66E0FB80AE98B7D608D88B41711363?id=82803]ustawa z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych[/link]. Zgodnie z jej postanowieniami zawarcie umowy poprzedzają negocjacje, w których uzgodniona zostaje szczegółowo treść dokumentu.