W swoim czasie w „Rz” pojawił się interesujący artykuł dotyczący praktyki funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Autorzy postawili w nim tezę, że wymaganie przez niektóre wydziały KRS dołączania do wniosku o wpisanie zmiany wspólników kopii umowy sprzedaży udziałów nie znajduje podstawy prawnej zarówno na gruncie procedury rejestracji zmian w KRS, jak i w drodze wykładni celowościowej. Ze stanowiskiem takim nie sposób nie polemizować.
[srodtytul]Co wynika z ustawy[/srodtytul]
Najważniejszym chyba błędnym założeniem autorów jest niewłaściwe odczytanie celu istnienia oraz wagi danych zawartych w KRS. Stwierdzenie, że „Wpis powinien być postrzegany jedynie jako uprawdopodobnienie (nie zaś gwarancja), iż określony podmiot jest wspólnikiem spółki” stoi w całkowitej sprzeczności z treścią [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C566564D595AB8A740CB5B164FB55FB5?id=238358]ustawy o KRS[/link]. I tak art. 4 ust. 3 stwierdza, że „Centralna Informacja (KRS) wydaje odpisy, wyciągi i zaświadczenia oraz udziela informacji z rejestru, które mają moc dokumentów urzędowych, jeżeli zostały wydane w formie papierowej”. Dane zaś w Centralnej Informacji opierają się na danych rejestru KRS (art. 4 ust. 2 pkt 1).
Z kolei art. 17 w ust. 1 wprowadza domniemanie prawne prawdziwości danych zawartych w rejestrze. Domniemanie prawne – również wzruszalne (łac. praesumptio iuris tantum), z jakim mamy do czynienia w tym przypadku, jest instytucją diametralnie różną od uprawdopodobnienia. Dość powiedzieć, że osoby działające w zaufaniu do danych zawartych w KRS są chronione dalszymi domniemaniami prawnymi, a niezgłoszenie zmiany danych podlegających wpisowi do rejestru jest przesłanką odpowiedzialności spółki. Uwzględnienie tych cech rejestru KRS pozwala na właściwe odczytanie treści norm prawnych, a także znaczenia badania prawdziwości podstawy wpisu w KRS.
[srodtytul]Podstawy są[/srodtytul]