Bogusław Lackoroński i Wojciech Kozłowski w artykule „Zadośćuczynienie dla rodzin ofiar katastrof" („Rz" z 4 lutego) wyjaśniają, że „możliwość dochodzenia roszczenia o zadośćuczynienie pieniężne za spowodowanie śmierci najbliższego członka rodziny istniała od 28 grudnia 1996 r.", a to w związku z wykładnią prawa dokonaną przez Sąd Najwyższy. Nie przecząc tezie artykułu, wykładnia powołanych orzeczeń wymaga bliższej analizy. Wpływa bowiem na ocenę także innego rodzaju roszczeń odszkodowawczych. SN rozszerzył zakres dóbr kwalifikowanych jako dobra osobiste i podlegające ochronie cywilnoprawnej. Ten nowy kierunek wykładni może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje.
Stare prawo, nowa interpretacja
Na tle katastrof lotniczych (CASA i Smoleńsk) autorzy rozważali prawną możliwość równego potraktowania rodzin ofiar obu wypadków. Teza ta zasługuje na pełną aprobatę: istnieje prawna możliwość wypłacenia zadośćuczynienia najbliższym ofiar obu katastrof według jednakowych zasad. Zresztą ugoda daje zwykle chcącemu zapłacić dłużnikowi wiele swobody co do określenia tytułu, pod jakim spełni świadczenie.
Doprecyzowania wymaga natomiast stwierdzenie SN, że możliwość dochodzenia roszczenia o zadośćuczynienie pieniężne za spowodowanie śmierci najbliższego członka rodziny istniała także przed dodaniem do kodeksu cywilnego art. 446 § 4 (wszystkie przepisy oznaczają k.c.). Na taką możliwość wskazały dopiero orzeczenia SN zapadłe – co bardzo ważne – już po wejściu w życie nowelizacji k.c. Odstępując od utrwalonego poglądu, SN w drodze kreatywnej wykładni udzielił „starym" szkodom ochrony zbliżonej, a nawet szerszej niż wynikająca z nowelizacji.
Tymi rozstrzygnięciami są: wyrok z 14 stycznia 2010 r. (IV CSK 307/09) i uchwała z 22 października 2010 r. (III CZP 76/10). W pierwszym SN wyraził nieznaną wcześniejszemu orzecznictwu tezę, iż spowodowanie śmierci osoby bliskiej może stanowić naruszenie dóbr osobistych członków jej rodziny i uzasadniać przyznanie im zadośćuczynienia na podstawie art. 448. W drugiej doprecyzował, że chodzi o okres do czasu wejścia w życie nowelizacji wprowadzającej do k.c. art. 446 § 4. Ten ostatni przepis, jako norma szczególna, oznacza bowiem wolę ograniczenia przez ustawodawcę kręgu uprawnionych do zadośćuczynienia tylko do najbliższych członków rodziny zmarłego.
W obu orzeczeniach SN oparł się na następującym rozumowaniu: art. 23 ustanawia otwarty katalog dóbr osobistych. Ponieważ nie ulega wątpliwości, że rodzina podlega ochronie prawa, to należy przyjąć, że „prawo do życia rodzinnego i utrzymania tego rodzaju więzi stanowi dobro osobiste członków rodziny i podlega ochronie na podstawie art. 23 i 24". A naruszenie tego dobra może uzasadniać roszczenia o zadośćuczynienie na podstawie art. 448. Teza ta jako zbyt ogólna budzi zastrzeżenia.