Ale to już historia. Czynniki nazwijmy je, cywilizacyjne mocno zmieniły rolę kobiet w społeczeństwie.
Kiedy zaczęły coraz liczniej uczęszczać na studia, podejmować pracę zawodową, mówiono o nich, że wzorują się na mężczyznach, są po prostu męskie. Zmienił się także obraz ojca, a to przyczyniło się do podważania wzorca mężczyzny. Ojciec żądający posłuszeństwa, podporządkowania przestał być tolerowany. Jego miejsce zajął wzorzec czułego opiekuna, którego cechy i postępowanie były bardziej zbliżone do kobiety. Poza tym zmieniły się nie tylko cechy, ale też rola i pozycja mężczyzny. Współczesna kobieta nie tylko zmierza do równość wobec prawa i w zawodzie, lecz wręcz pragnie się wyzwolić z dominacji mężczyzny, walcząc o swoje równouprawnienie. Taki bieg wydarzeń ma też wpływ na zmiany w przestępczości kobiet.
Do mężczyzn, jeśli chodzi o przestępstwa, jeszcze im jednak daleko, więc to nie tylko o czynnik cywilizacyjny.
Od dawna próbowano to tłumaczyć przyczynami natury biologicznej. Uważano np., że usposobienie kobiety ma związek z pasywnością żeńskich komórek jajowych, które są nieruchome, w porównaniu z witalnymi i ruchliwymi plemnikami. Zwracano też uwagę na kobiece zdolności do zatajania i maskowania się. Tę teorię rozwinął zresztą północnoamerykański kryminolog O. Pollak, mówiąc, że czyny kryminalne popełniane przez kobiety mają bardzo niskie prawdopodobieństwo wykrycia, w związku z czym są rzadziej zgłaszane. Wynika to z odrębności ich psychiki. Wiele przestępstw popełniają w obrębie najbliższego środowiska, a ich wykrycie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Poza tym kobieta przyjmuje też często rolę pomocniczą, którą trudno ująć w konkretne ramy prawa karnego. A takie czyny jak kradzieże podczas stosunku seksualnego czy szantaże o podłożu seksualnym pozostają nieujawnione przez ofiary. Często też sądy nie wydają wyroków o pozbawieniu wolności, ponieważ przestępstwa kobiet uważają za błahe.
Czy kobiety popełniają tego samego rodzaju przestępstwa jak mężczyźni?
Struktura ich przestępstw jest odzwierciedleniem pozycji społecznej oraz wpływów środowiska. Przeważnie są związane z małym ryzykiem wykrycia bądź niższym wymiarem kary. Kobiety nie działają tak planowo jak mężczyźni. Raczej wykorzystują nadarzające się okazje, dlatego najczęściej dokonują kradzieży w sklepach. Dane z krajów zachodnich wskazują na ich tendencję wzrostową. Drugie miejsce zajmują przestępstwa związane z ruchem drogowym. Są też: składanie fałszywych zeznań, obraza, fałszywe oskarżenia, znęcanie się nad dziećmi. Fałszywe zeznania dotyczą przeważnie obwiniania mężczyzn o zabronione prawem czyny natury seksualnej. Poza tym różnice w przestępczości mężczyzn i kobiet wynikają z różnych stylów obu płci, czyli gotowości do podjęcia ryzyka.