Problematyka prawa holdingowego należy do najbardziej skomplikowanych obszarów prawa gospodarczego. Dochodzi tu bowiem do zderzenia rzeczywistości ekonomicznej z podstawowymi konstrukcjami prawnymi, takimi jak osobowość prawna wraz z wszystkimi jej atrybutami, w tym pełną samodzielnością i odrębnością w obrocie prawnym. W tej rzeczywistości formalnie samodzielne podmioty są częścią większych złożonych struktur ekonomicznych, realizując ich interesy i podporządkowując się wspólnej strategii. W jakim zakresie system prawny może i powinien uznać prymat rzeczywistości gospodarczej nad formami instytucjonalnymi prowadzenia działalności?
Kogo dotyczy wyłączenie
Ciekawego przyczynku do dyskusji na wskazany temat dostarcza kontrowersja, która wynikła na tle aukcji dotyczącej przyznania m.in. częstotliwości 800 MHz organizowanej przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Otóż jeden z potencjalnych uczestników tej aukcji zaprezentował pogląd, że powinno zostać ograniczone prawo do udziału w tej aukcji innych zainteresowanych podmiotów, a mianowicie Orange i T-Mobile. A to z uwagi na fakt, że podmioty te współpracują w ramach spółki Networks w zakresie współkorzystania z częstotliwości radiowych. Zgodnie z tym poglądem skoro podmioty te podjęły współpracę w tym zakresie, to nie można wykluczyć (a może nawet należy podejrzewać), że mogą ją rozszerzyć także na częstotliwości, które uzyskałyby w wyniku aukcji. W konsekwencji należałoby ograniczyć prawo do uczestniczenia w aukcji Orange i T-Mobile na podstawie art. 118 ust. 4a prawa telekomunikacyjnego. Przewiduje on „wyłączenie od udziału w aukcji podmiotów z grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy ?z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów".
Konieczność uwzględnienia nie tylko czystej formy prawnej, lecz także kryjącej się za nią rzeczywistości gospodarczej jest od dawna dostrzegana w wielu systemach prawnych i jest źródłem takich np. koncepcji, jak: zerwanie zasłony korporacyjnej (ang. piercing of corporate veil), „europejskie zgrupowanie interesów ekonomicznych", a w ustawodawstwie polskim znajduje odzwierciedlenie np. w konstrukcji podatkowej grupy kapitałowej (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), pojęciu jednostki dominującej w ustawie o rachunkowości, spółki dominującej i spółki zależnej w k.s.h. czy też pojęciu kontroli i jej konsekwencji na tle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Nie może jednak budzić wątpliwości, że powiązania gospodarcze pomiędzy uczestnikami obrotu obejmują szerokie spektrum przypadków. Zróżnicowany jest ich charakter i intensywność. Wyróżnia się powiązania „poziome" charakterystyczne dla umów typu kooperacyjnego. Inne powiązania zaś mają charakter wertykalny z elementem podporządkowania podmiotu zależnego kontroli lub nawet władztwu podmiotu dominującego (jak w przypadku struktur holdingowych). Pierwsze z nich dotyczą jedynie funkcjonowania uczestników rynku, inne wkraczają w ich strukturę, przenikając do tkanki korporacyjnej.
Odrębność podmiotowa
Wydaje się, że w procesie stanowienia i stosowania prawa należy przyjąć dwa zasadnicze założenia.