Aktualizacja: 19.11.2014 02:00 Publikacja: 19.11.2014 02:00
Lech Najbauer, radca prawny
Foto: materiały prasowe
Czytelnicy popularnej literatury skandynawskiej z pewnością zauważyli, że w wielu powieściach pojawiają się zagadnienia opieki socjalnej, szpitalnictwa, stosunku do dzieci, emerytów czy imigrantów. Mimo że większość z tych książek poświęcono materii regulowanej kodeksem karnym, nie ma powodów wątpić, że zainteresowanie szeroko pojętym zabezpieczeniem społecznym jest szczere i najprawdopodobniej osadzone w jakiejś głębszej tradycji. W końcu przejmująco pisze się w Norwegii, Szwecji czy Danii nie od wczoraj. Nie znaczy to wcale, że Skandynawowie są bardziej czuli niż reszta świata. Być może błędne jest wyobrażenie Hansa Christiana Andersena jako dobrotliwie uśmiechniętego starszego pana w stylu pułkownika Sandersa, wrażliwego na niedolę najmłodszych, której zresztą sam doświadczył, i załamującego ręce nad każdą dziewczynką z zapałkami. Ale jeśli ktoś nieobeznany z ornitologią nie wzruszał się losem brzydkiego kaczątka i nie zachwycał finałem baśni, ten chyba w ogóle jej nie zna.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Program opcyjny powinien precyzyjnie regulować, co dzieje się z akcjami czy udziałami nabytymi przez menedżera, który odchodzi z firmy. Jakie rozwiązania warto w nim przewidzieć?
Wizz Air może otrzymać karę w wysokości do 10 proc. własnych obrotów - i to niejednokrotnie. UOKiK kwestionuje bowiem praktyki linii lotniczych, związane z uszkodzeniami bagażu i zgłaszaniem reklamacji.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Popularna platformy edukacyjna Tutlo ma problem - klienci poskarżyli się na nią do UOKiK. Jeśli zarzuty się potwierdzą, będzie musiała zapłacić nawet 10 proc. rocznego obrotu za naruszenie praw konsumentów.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Tegoroczne wydatki świąteczne mają być większe. Handlowcy bardzo mocno liczą na zapał Polaków do wydawania, zwłaszcza na prezenty. W końcu to kluczowy okres dla tego sektora w roku.
Pasażerowie, którzy ostatnio mierzą się z opóźnieniami pociągów, mogą w niektórych przypadkach liczyć na rekompensatę. Czy obejmuje ona także szkody związane ze spóźnieniem się np. na samolot?
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, przegrało w toruńskim sądzie sprawę o zapłatę z firmą, która wykonała i montowała dach muzeum.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas