Reklama
Rozwiń

Klauzula sumienia a praca położnej

Położnej Ellinor G. odmówiono zatrudnienia w trzech szpitalach. Zapowiedziała bowiem, że nie zamierza uczestniczyć w przeprowadzaniu aborcji, bo to byłoby niezgodne z jej sumieniem. Ellinor zaskarżyła placówki zdrowia do rzecznika ds. dyskryminacji.

Aktualizacja: 19.11.2014 09:14 Publikacja: 19.11.2014 02:00

Anna Nowacka-Isaksson

Anna Nowacka-Isaksson

Foto: materiały prasowe

„Bardzo żałuję, że szpitale, gdzie straciłam pracę, związek lekarzy i (...) władze ds. opieki i zdrowia pozwalają na dyskryminację i nie respektują prawa do wolności sumienia, co stanowi prawo człowieka w pozostałych krajach Europy" – oświadczyła Ellinor.

Kwestia klauzuli sumienia przewija się w szwedzkiej debacie. Teraz też wybuchła na nowo, gdy dwa samorządy regionalne wystąpiły z wnioskiem o głosowanie w tej sprawie. Co prawda szanse na wprowadzenie klauzuli są niewielkie, ale kwestia ta wywołuje zawsze głosy zaniepokojenia i konsternacji. I to znacznie większej niż wywołana ekscentrycznymi interpelacjami niektórych posłów, np. o zakazie prawa Jante, które istnieje tylko w literaturze i które ugruntowuje kulturę niewyróżniania się, czy zgłoszonego w tej kadencji wniosku o założenie psiego przedszkola w parlamencie.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców