Reklama
Rozwiń

Pozwólmy emerytom pracować

Pozostawienie emeryta przed alternatywą: dochód z pracy albo świadczenie, w większości przypadków będzie go demotywowało do poszukiwania zatrudnienia – przekonuje profesor.

Publikacja: 03.03.2016 07:50

Foto: www.sxc.hu

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przywracające stosowane do końca 2012 r. zasady przechodzenia na emeryturę mężczyzn w wieku 65 lat, kobiet zaś w wieku 60 lat.

Cofnięcie będącej w toku realizacji reformy, polegającej na stopniowym zrównywaniu wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet i wydłużeniu go łącznie docelowo do 67 lat, nasuwał od początku obiekcje podnoszone w szczególności przez ekonomistów i demografów. Z jednej strony, wrzucając wsteczny bieg przy rozwiązywaniu tak czułych problemów, warto zwracać uwagę na straty związane z przerwaniem ciągłości podjętych działań i osłabieniem poczucia pewności prawa, co w ubezpieczeniach społecznych ma wyjątkowe znaczenie. Z drugiej zaś, za obniżeniem wieku emerytalnego i zróżnicowaniem go dla mężczyzn i kobiet przemawiały względy polityczne, a także postulaty sporych odłamów społeczeństwa wspierane przez związki zawodowe.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców