Pozwólmy emerytom pracować

Pozostawienie emeryta przed alternatywą: dochód z pracy albo świadczenie, w większości przypadków będzie go demotywowało do poszukiwania zatrudnienia – przekonuje profesor.

Publikacja: 03.03.2016 07:50

Foto: www.sxc.hu

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przywracające stosowane do końca 2012 r. zasady przechodzenia na emeryturę mężczyzn w wieku 65 lat, kobiet zaś w wieku 60 lat.

Cofnięcie będącej w toku realizacji reformy, polegającej na stopniowym zrównywaniu wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet i wydłużeniu go łącznie docelowo do 67 lat, nasuwał od początku obiekcje podnoszone w szczególności przez ekonomistów i demografów. Z jednej strony, wrzucając wsteczny bieg przy rozwiązywaniu tak czułych problemów, warto zwracać uwagę na straty związane z przerwaniem ciągłości podjętych działań i osłabieniem poczucia pewności prawa, co w ubezpieczeniach społecznych ma wyjątkowe znaczenie. Z drugiej zaś, za obniżeniem wieku emerytalnego i zróżnicowaniem go dla mężczyzn i kobiet przemawiały względy polityczne, a także postulaty sporych odłamów społeczeństwa wspierane przez związki zawodowe.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia