Faszystowskim mordom eunuchy piszczą „nie"!

Subotnik Ziemkiewicza

Publikacja: 24.11.2012 12:31

Rafał A. Ziemkiewicz

Rafał A. Ziemkiewicz

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Pan premier raczył był oznajmić, że z ludźmi, którzy nie chcą wierzyć generał Anodinej na słowo, nie sposób żyć w jednym kraju. Być może chciał w ten sposób poinformować, że wybiera się na emigrację. Ale obawiam się, że takiej skądinąd pożądanej decyzji nie podejmie, dopóki nie dostanie w uznaniu zasług propozycji objęcia jakiegoś europejskiego stołka, niekoniecznie dającego mu istotne wpływy, ale związanego z immunitetem, chroniącym przed pociągnięciem do odpowiedzialności za łamanie konstytucji i prawa. Mówiąc poważnie, jeśli roi się premierowi jakieś europejskie stanowisko, to znaczy, że jest człowiekiem naiwnym. Mocarstwa nie mają w zwyczaju się odwdzięczać ludziom, którzy swoje już zrobili i więcej nie są potrzebni.

Czego więc mam się spodziewać, skoro pan Tusk nie zamierza ze mną  ? i z wielu innymi – żyć w jednym kraju? Może, jak za czasów Jaruzelskiego, paszportu w jedną stronę? Czy wizyty seryjnego samobójcy w któryś z piątkowych wieczorów (bo, proszę zauważyć, samobójcy są w III RP tak zdyscyplinowani, iż zawsze wieszają się gdy prokuratora jest nieczynna, niechybnie po to, żeby do czasu sekcji wszystkie podejrzane substancje wyparowały im ze krwi i nie komplikowały śledztwa)? Z góry uprzedzam, że pod tym względem jestem przypadkiem kłopotliwym. Mieszkam w bloku z czasów gomułkowskich i piwnicę mam tak małą, że trudno się w niej bodaj szeroko uśmiechnąć, nie dałbym rady się tam powiesić nawet sam, cóż dopiero z czyjąś pomocą. Nie utopię się, bo nie pływam, nie rozbiję samochodem, bo nie mam prawa jazdy. Nie przeżywam w ogóle, jako prosta wsiowa natura, żadnych stanów depresyjnych, przeciwnie, nieodmiennie jestem ze swego życiowego urobku zadowolony. Trzeba by mnie po prostu zastrzelić, a to jednak przysporzyłoby pewnej pracy rządowym pijarowcom, przynajmniej na razie, dopóki intensywna praca rządowej propagandy nie przesunie nieco granic społecznego przyzwolenia na likwidowania „podpalaczy Polski" wszelkimi zapewniającymi skuteczność środkami.

Och, dworuję sobie, rzecz jasna ? nie dysponuję w końcu żadną ekskluzywną wiedzą, która by uzasadniała podejmowanie przez władzę aż tak radykalnych środków. Na razie chodzi tylko o to, żeby takim jak ja zamknąć, mówiąc językiem szeroko pojętych elit, „faszystowskie mordy". W ramach bronienia demokratycznie wybranej władzy przed opozycją, choćby trzeba było w tej obronie łamać prawo, o co zaapelował profesor filozofii Marcin Król. W kraju prawdziwie demokratycznym nikt by mu po takim apelu nie podał ręki, no, może lekarz sprawdzający puls i inne wymagające w jego stanie nerwowym sprawdzenia parametry zdrowotne. Ale w III RP, gdzie standardy okrągłostołowej demokracji wyznacza wiekopomne wskazanie towarzysza Bieruta „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!" nasz profesor na pewno znajdzie się apologetów, chwalących go, że wreszcie, jako pierwszy miał odwagę powiedzieć głośno to, co musiało zostać powiedziane.

Muszę przyznać, że osobniki takie przypominają mi eunucha podżegającego piskliwie do gwałtu, w nadziei, że i jemu udzieli się przez kibicowanie jakaś cząstka spełnienia. Kibiców takich, którzy, sami wobec nas bezradni, podjudzają do „zdecydowanych działań" władzę, przybywa zresztą każdego dnia: szczególnie wśród gwiazd prorządowego dziennikarstwa. Tusku, dowal im! Mało tam wywalić jednego dziennikarza, mało spacyfikować jeden tytuł ? jeszcze jeden! Jeszcze stu!

Popiskuje w tym chórze taki na przykład redaktor Lis, który boleśnie przekonał się o rzeczywistych rozmiarach własnej popularności, kiedy miara nie zależy od układaczy ramówki, ale od zupełnie spontanicznej decyzji internautów, którzy klikną albo nie... I, niestety, klikać nie chcą. Czterysta „lajków" na blogu obsypanego przyznawanymi przez salonowe towarzystwa wzajemnej adoracji „Wiktorami" i tytułami „dziennikarza roku", wymownie świadczące o recepcji jego twórczości i popularności „parówkowego" portalu, najlepiej wyjaśnia, czemu domaga się dowalenia „szczującej" konkurencji. Popiskuje Jacek Żakowski, wzywając do oczyszczenia dziennikarstwa z takich co snując jakieś „obsesyjne" wizje, że coś tu w naszej najjaśniejszej III RP niby nie gra, że jakieś spiski, jakieś przewały... Cóż, ostatnio gościliśmy na tym samym uniwersytecie, tylko on w środku tygodnia, a ja w piątkowe popołudnie, gdy większość studentów już wyjeżdża do domów ? mimo to słuchać oszołoma przyszło ich dziesięć razy więcej, niż na spotkanie z „poważnym" dziennikarskim autorytetem. Tak, rozumiem pana redaktora ? władza musi coś z tym zrobić! Bo wolny rynek w dziennikarstwie najwyraźniej się nie sprawdza, mimo pompowania prorządowych mediów ile wlezie reklamami już nie tylko przez spółki zaprzyjaźnione z władzą i należące do skarbu państwa, ale wprost przez ministerstwa i urzędy.

Władza musi coś zrobić z tymi faszystowskimi mordami, skończyć z tym językiem nienawiści, którym się posługują. Ja na przykład ? przepraszam, że tak dziś ciągle o sobie i o sobie ? napisałem o księdzu Bonieckim, jak to on sam się pożalił, „językiem pogardy i nienawiści". Konkretnie ? napisałem per „stary, niemądry ksiądz". Ooo, to niewybaczalne! Gdybym darł Biblię i rozrzucał krzycząc „żryjcie to gówno!", to by się ze mną dało rozmawiać i nawet zaprzyjaźnić, ale „stary niemądry ksiądz"!? W „Gazecie Wyborczej", gdzie niedawno nazwano mnie i Wojciecha Cejrowskiego „gadami", pani Bielik Robson wyznacza mnie do odstrzału jako weimarskiego faszystę, bo moja publicystyka „odczłowiecza przeciwników politycznych". Konkretnym przykładem odczłowieczania jest deklaracja, iż nie zamierzam maszerować z prezydentem Komorowskim. Pani Bielik Robson sugeruje, nawiasem, jakobym napisał, że nasz nieszczęsny Wujo z Belwederu „tylko udaje Polaka", czego oczywiście nigdzie nie napisałem, no, ale gdyby przyplecznikom władzy odmówić prawa posługiwania się kłamliwymi argumentami, to jakie by im zostały? Taką „faszystowską mordą" (określenie przyjaciółki pani Bielik Robson) uczciwy człowiek „brzydzi się", i to jak „pająkiem" (określenie przyjaciela pani Bielik Robson, akurat o mnie) i władza musi coś z nim zrobić, popiskuje kibicująca czystkom pani filozof, nasłać jeśli nie „seryjnego samobójcę", to przynajmniej ABW-erę, jak na „antykomora".

Taka jest równość w tym meczu. Bluzgi Niesiołowskiego, Palikota i dziesiątki pomniejszych kreatur to język usprawiedliwiony wyższą koniecznością obrony jedynie słusznej, bo własnej, władzy. „Stary niemądry ksiądz" ? to faszystowska mowa nienawiści. Nie są zagrożeniem dla demokracji policyjni prowokatorzy w kominiarkach, dyskretnie wpuszczani przez kordon kolegów żeby dać im pretekst do ataku na pokojową manifestację, i doprowadzić do potrzebnemu rządowej propagandzie rozlewu krwi (niezbite dowody w postaci filmów dostępne internecie). Nie jest zagrożeniem dla demokracji wykorzystywanie przez prokuraturę i służby szaleńca do propagandowych rozgrywek ze społeczeństwem i przełożonymi. Nie jest zagrożeniem lekceważenie przez pana premiera konstytucji i parlamentarnych procedur przy podejmowaniu zobowiązań finansowych wobec Unii Europejskiej, łamanie niezależności NBP i bezprawne angażowanie jego rezerw walutowych w jakąś eurospekulancką awanturę, nie jest zagrożeniem stawianie lidera opozycji przed Trybunał Stanu na podstawie lipnych oskarżeń, gdy jednocześnie Wałęsa (stwierdzone niewątpliwie nadużywanie służb specjalnych i niszczenie obciążających dokumentów) czy Miller (stwierdzone prawomocnym wyrokiem nadużycie służb w sprawie „Orlenu") mogą się ze sprawiedliwości śmiać w żywe oczy, a do wykazania oczywistej bzdurności oskarżeń, pod pretekstem których Tusk odwołał bezprawnie szefa CBA, wystarczyło sądowi kilkanaście minut. Nie jest zagrożeniem kombinowanie przez rząd przy ordynacji wyborczej tak, by zamknąć opozycji ostatnie możliwości dotarcia ze swym przesłaniem do społeczeństwa.

Nie, to wszystko jest obrona demokracji, wyższa konieczność. Zagrożeniem jest, że władza mogłaby przegrać wybory, i że w mediach wciąż istnieją okienka, w których faszystowskie mordy mogą tę władzę jedynie słuszną, bo naszą, krytykować. I tu podnosi się pisk eunuchów: Tusku, musisz z nimi zrobić porządek! Musisz, bo zagrażają nie tylko Tobie, o najjaśniejszy, ale i naszym stołkom, naszym profesorskim błagarodiom, naszym jedynie słusznym tytułom!

Rekę, podniesioną na władzę jedynie słuszną, bo naszą, czyli na demokrację (bo tak to właśnie nazwał klasyk od „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy" ? „demokracją", bynajmniej nikt nie mówił wtedy o socjalizmie) musi ta władza odrąbać, do czego popiskujące eunuchy zachęcają ją gorąco. Władza, diabli wiedzą, może i tak zrobi ? co ludzie wiedzą, ile mają na sumieniu, i że jeśli przegrają, będą musieli za swe winy ponieść konsekwencje. Ale jeśli tak zrobić zechce, to się obejdzie bez kibicujących jej eunuchów. To właśnie czyni ich tak bardzo żałosnymi.

Pan premier raczył był oznajmić, że z ludźmi, którzy nie chcą wierzyć generał Anodinej na słowo, nie sposób żyć w jednym kraju. Być może chciał w ten sposób poinformować, że wybiera się na emigrację. Ale obawiam się, że takiej skądinąd pożądanej decyzji nie podejmie, dopóki nie dostanie w uznaniu zasług propozycji objęcia jakiegoś europejskiego stołka, niekoniecznie dającego mu istotne wpływy, ale związanego z immunitetem, chroniącym przed pociągnięciem do odpowiedzialności za łamanie konstytucji i prawa. Mówiąc poważnie, jeśli roi się premierowi jakieś europejskie stanowisko, to znaczy, że jest człowiekiem naiwnym. Mocarstwa nie mają w zwyczaju się odwdzięczać ludziom, którzy swoje już zrobili i więcej nie są potrzebni.

Pozostało 91% artykułu
Opinie polityczno - społeczne
Dubravka Šuica: Przemoc wobec dzieci może kosztować gospodarkę nawet 8 proc. światowego PKB
Opinie polityczno - społeczne
Piotr Zaremba: Sienkiewicz wagi ciężkiej. Z rządu na unijne salony
Opinie polityczno - społeczne
Kacper Głódkowski z kolektywu kefija: Polska musi zerwać więzi z izraelskim reżimem
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE. PiS w cylindrze eurosceptycznego magika
Opinie polityczno - społeczne
Tusk wygrał z Kaczyńskim, ograł koalicjantów. Czy zmotywuje elektorat na wybory do PE?