Rafał A Ziemkiewicz

Biedny Polak patrzy na Normandię

Mija 70 lat, wszystkie fakty niezbędne do opisu Wielkiej Wojny w sposób rzeczowy są znane. A mimo to mit trwa w najlepsze i nawet najbardziej nim pokrzywdzeni, ?Polacy, nie mają intelektualnej śmiałości powiedzieć sobie: wszystko było nie tak!

Opluwanie Antygony

Mowa elit stała się banią pełną inwektyw, pomówień i bluzgów, które w każdej chwili mogą być wylane na każdego, kto stanie establishmentowi na drodze.

Opluwanie Antygony

Przypomina to scenę w jednym z opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, w której bohater miał stoczyć z królewskim faworytem „uczciwy pojedynek" – ale pod okiem uzbrojonych osiłków mających rozkaz go zabić, jeśli odważy się uderzyć przeciwnika...

Dźwiganie żywiołu

Polska po wszystkich kryzysach historii najnowszej stała się krajem ludzi bez tożsamości. Tę sytuację zmienić może jedynie odwołanie do endeckiej tradycji.

Zbig Objawiony

Wszystko, co robi Kaczyński, jest złe, i wszystko, co złe, jest robotą Kaczyńskiego. To jedyna pewna rzecz w naszych mediach, przynajmniej tych, które mają monopol na rację, mądrość i odpowiedzialność.

Śledztwo bez śledztwa

Opublikowany przez tygodnik „Wprost" wywiad z Andrzejem Seremetem, prokuratorem generalnym RP, to publikacja wstrząsająca.

Chwila radosnej muzyki

W starym sowieckim kawale radio informuje rano minuta po minucie: towarzysz Breżniew właśnie się obudził, cały naród budzi się razem z towarzyszem Breżniewem. A teraz towarzysz Breżniew wstaje, cały naród wstaje razem z nim… A teraz się ubiera… Aż do: towarzysz Breżniew je śniadanie. A dla was, drodzy słuchacze, chwila radosnej muzyki.