Wspólna waluta, czyli eurogłupota

Co dalej z Grecją? Opinie rozbieżne jak w debacie Niesiołowskiego z Brudzińskim.

Publikacja: 13.07.2015 20:34

Jerzy Surdykowski

Jerzy Surdykowski

Foto: Archiwum

Od konserwatystów przypominających siódme przykazanie i obowiązek zwracania długów po lewicę (nie wiem, czy postkomunistyczną czy postliberalną) usiłującą dowieść, że na pożyczaniu Grekom zarobiły unijne potęgi, bo tam Ateny zamawiały towary i usługi.

Jeśli ta ekonomia ma coś wspólnego z prawdą, to najlepszym sposobem pomnożenia pieniędzy byłoby rozdawnictwo, bo obdarowani zawsze coś u nas kupią. Ale nawet w takim idiotyzmie jest trochę racji. Nie tylko dlatego, że w naszych czasach nie ma już prawd mocnych, a nazwanie czegokolwiek kłamstwem jest niepoprawne politycznie. Także dlatego, że nie inaczej powstawała dzisiejsza eurostrefa. Wspólny pieniądz bez mechanizmów kontroli połączył gospodarki zupełnie różne i stojące na innych poziomach. Integracja ekonomiczna wyprzedziła polityczną, dlatego że tak jest łatwiej i nie trzeba zabiegać o żmudny konsensus. Więc każdy robił co chciał, ale za wspólne pieniądze. Tak jakby rzucić w tłum gotówkę i tylko ustnie poprosić o gospodarność.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
felietony
Przegląd kadr i atestacja stanowisk pracy w rządzie Donalda Tuska
Opinie polityczno - społeczne
Tomasz Pietryga: Polska skręca na prawo. Czy Donald Tusk popełnił strategiczny błąd?
Opinie polityczno - społeczne
Pięć najważniejszych wniosków po I turze, którą wygrali Kaczyński i Tusk
Opinie polityczno - społeczne
Marek Cichocki: Kluczowa dla Polski jest zdolność budowania relacji z USA
Opinie polityczno - społeczne
Hity i kity kampanii. Długa i o niczym, ale obfitująca w debaty