Jacek Czaputowicz: Czy Nikki Haley może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych?

Po wycofaniu się gubernatora Florydy Rona DeSantisa jest w Partii Republikańskiej jedyną alternatywą dla Donalda Trumpa. Mówi, że Amerykanie zasługują na coś więcej niż wybór między dwoma osiemdziesięciolatkami, którzy mają problemy z pamięcią.

Publikacja: 23.01.2024 18:51

Z realnymi szansami na nominację Partii Republikańskiej pozostali już tylko Donald Trump i Nikki Hal

Z realnymi szansami na nominację Partii Republikańskiej pozostali już tylko Donald Trump i Nikki Haley

Foto: AFP

„Dopóki Rosja nie zakończy swoich skandalicznych działań w Ukrainie, stanowisko Stanów Zjednoczonych nie ulegnie zmianie. W najostrzejszych słowach potępiamy zaangażowanie Rosji we wschodniej Ukrainie i rzekomą aneksję Krymu” – te słowa Nikki Haley wypowiedziała podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 29 maja 2018 r. Zapamiętałem je, ponieważ przewodniczyłem tej debacie, a wcześniej spotkałem się z nią, by uzyskać poparcie USA dla umieszczenia kwestii Ukrainy w porządku obrad. Nie wahała się tego uczynić, choć Rosja była niechętna, a państwa europejskie wolały monitorować konflikt w Ukrainie poprzez format normandzki.

Czytaj więcej

Nikki Haley. Kobieta przeciw Trumpowi

Chaos służy Donaldowi Trumpowi

Debata okazała się punktem zwrotnym w naszych relacjach z Ukrainą, które od tego czasu znacznie się poprawiły. Choć nie udało się przekonać Rady Bezpieczeństwa do rozmieszczenia tam misji pokojowej ONZ i powołania specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ds. Ukrainy, nie pozwoliliśmy, aby konflikt ten został przez społeczność międzynarodową zapomniany. Nikki Haley pozostała do dziś zdecydowaną zwolenniczką pomocy Ukrainie. Tymczasem amerykański Kongres stał się zakładnikiem grupy radykałów z Partii Republikańskiej. Chaos służy Donaldowi Trumpowi, który w ten sposób pokazuje brak sprawczości swego konkurenta Joe Bidena. Podobno jest nadzieja, że porozumienie zostanie zawarte jeszcze w tym tygodniu, zanim Senat uda się na przerwę. Czekają na to przede wszystkim Ukraińcy.

Po wycofaniu się Rona DeSantisa jest jedyną alternatywą dla Donalda Trumpa

Nikki Haley uzyskała wsparcie wpływowych kręgów finansowych. Po wycofaniu się gubernatora Florydy Rona DeSantisa jest w Partii Republikańskiej jedyną alternatywą dla Donalda Trumpa. Gdy żegnała się z funkcją ambasadora USA przy ONZ, mówiło się o jej ambicjach prezydenckich, jednak w wyborach w 2020 r. nie wystartowała. Teraz odrzuciła sugestię, by mogła zostać wiceprezydentem u boku swego niedawnego protektora. Mówi, że Amerykanie zasługują na coś więcej niż wybór między dwoma osiemdziesięciolatkami, którzy mają problemy z pamięcią.

Mówi, że Amerykanie zasługują na coś więcej niż wybór między dwoma osiemdziesięciolatkami, którzy mają problemy z pamięcią

Czy Nikki Haley może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych? Amerykańscy dziennikarze twierdzą, że jej szanse na to są jak trafienie do kosza z połowy boiska. Wiele wyjaśni się po prawyborach w New Hampshire, gdzie może uzyskać niezły wynik. Jedno jest pewne: jeszcze o niej usłyszymy. Kolejne wybory już za cztery lata, wówczas Nikki Haley będzie miała 55 lat.

Autor

Jacek Czaputowicz

Profesor na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 2018-2020 był ministrem spraw zagranicznych

Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Janik: Twarz, mobilizacja, legitymacja, eskalacja
Opinie polityczno - społeczne
Bogusław Chrabota: Śląsk najskuteczniej walczy ze smogiem
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: My, stare solidaruchy
analizy
Lewica przed największym wyzwaniem od lat. Przez Tuska straciła powagę
Opinie polityczno - społeczne
Elżbieta Puacz: Od kiedy biologicznie zaczyna się życie człowieka i co to oznacza w kwestii aborcji