Piotr Gliński: Cień na relacjach

Obowiązek zwrotu zagrabionego mienia obciąża kolejne pokolenia Niemców – wicepremier odpowiada na artykuł „Rz".

Publikacja: 22.12.2021 18:47

Piotr Gliński: Cień na relacjach

Foto: PAP/Mateusz Marek

W artykule „PiS obraża Niemcy" opublikowanym 6 grudnia 2021 r. na łamach „Rzeczpospolitej" zaniepokojeni autorzy napisali, że „w Berlinie mówi się o eskalacji". Przez analogię można odpowiedzieć: a w Warszawie mówi się, że „Rzeczpospolita" została kupiona przez firmę George'a Sorosa i teraz dopiero będzie eskalacja...

Nie będę oceniać, czy warto poświęcać szpalty niegdyś poważanego tytułu prasowego na wiadomości nazywane „szmerem ulicy", bez podania kto w Berlinie i co dokładnie powiedział, w jakich okolicznościach, do kogo i czy zostało to potwierdzone w odpowiedniej liczbie źródeł. W miejsce takich detali, z troską pochylacie się Panowie Redaktorzy nad samopoczuciem Niemców wzywających „do zaprzestania kampanii, ale bez skutku" . Szkoda, że nie znaleźliście Panowie na tyle empatii, by wspomnieć o tym, jak czują się Polacy, którzy bez skutku czekają odpowiedzi na pytania od lat zadawane Niemcom. O prawa polskiej mniejszości w Niemczech (w tym naszego, polonijnego, majątku zagrabionego przez III Rzeszę), o zwrot zrabowanych dzieł sztuki, o reparacje wojenne... I nie zapytaliście „w Berlinie", dlaczego przez trzy lata rząd niemiecki, wbrew swoim deklaracjom z listopada 2018 r., nie zdecydował się na opublikowanie w niemieckiej prasie wspólnego apelu ministrów kultury obu państw w sprawie utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej dóbr kultury. Czyżby w redakcji nastąpiła relokacja troski, skoro zabiegi polskiego ministra kultury i polskiej dyplomacji w tej kwestii potrafił przykryć powszechnie potępiony, jednostkowy akt prowokacji, jakim było spalenie niemieckiej flagi.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: Jedyny słuszny wniosek powyborczy
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Niemcy – w pogoni za przywództwem w Europie
Opinie polityczno - społeczne
Roman Kuźniar: Vox populi nie jest głosem Bożym
Opinie polityczno - społeczne
Agnieszka Markiewicz: Niebezpieczna wiara w dobrą wolę Iranu
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Zetki nie wierzą we współpracę Nawrockiego i rządu Tuska