Reklama
Rozwiń

Walka o cyfrową niepodległość

Przedsiębiorcy nie umieją się bez nich obyć. Błyskawiczne, mobilne komunikatory, dostępne prosto z kieszeni, dają coraz więcej możliwości: przesyłanie plików, zdjęć, filmów, konwersacje grupowe, natychmiastowy dostęp do rozmówcy.

Publikacja: 19.03.2018 15:33

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Technologia jest dostępna, tania, wręcz bezkosztowa... W tym momencie powinien włączyć się alarm! Tanie ułatwienia mogą się okazać niezwykle drogie: ceną może być bezpieczeństwo biznesu.

Przesada? Serwis bringingprivacyback.com (przywrócić prywatność) wymienia zakres informacji, jakie zbierają o nas popularne aplikacje. Niewinny Facebook Messenger kolekcjonuje naszą cyfrową „teczkę" w postaci informacji m.in. o tym gdzie jesteśmy (dokładne dane GPS), jaką trasę przebyliśmy, w jakie linki klikamy (to określa nasze preferencje) oraz – co powinno szczególnie niepokoić przedsiębiorców i nie tylko – z kim się kontaktujemy i w jaki sposób. Są to oczywiste ograniczenia naszej wolności i trzeba zaznaczyć, że zgadzamy się na nie dobrowolnie, akceptując warunki korzystania z aplikacji. Co robi Facebook z naszą „teczką"? Sprzedaje ją reklamodawcom – tyle wiemy oficjalnie...

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem