Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.09.2018 21:06 Publikacja: 17.09.2018 21:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Rz: Gospodarka o obiegu zamkniętym wciąż wydaje się bardziej ideą niż realnym przepisem na biznes. To właściwa diagnoza?
Ten model już działa i powinien być wykorzystywany na większą skalę. W końcu zależy nam na odpowiednim komforcie życia, a nie posiadaniu. Gospodarka o obiegu zamkniętym (inaczej gospodarka cyrkularna, od ang. circular economy – red.) oznacza właśnie zmianę podejścia do rzeczy i sprzętów. Chcemy ich używać, ale nie musimy mieć wszystkiego. Przecież niektóre ze sprzętów wykorzystujemy bardzo rzadko, a trzymamy je w domu. Przykładem może być wiertarka wykorzystywana średnio 15 minut w roku lub samochód, który przeciętny Europejczyk trzyma w garażu przez 90 proc. czasu. Wypożyczalnie miejskich rowerów czy samochodów to widoczny efekt zmiany myślenia o użytkowaniu rzeczy. To działa też w biznesie. Przykładem jest umowa dużej firmy energetycznej z Lotniskiem Schiphol (Amsterdam – red.) na usługę oświetlenia. Dzięki temu nie musi się ono martwić o odpowiednią liczbę żarówek i ich wymianę. Z kolei dostawca energii może zadbać, by były to żarówki jak najbardziej energooszczędne oraz trwałe, by nie trzeba ich było zbyt często wymieniać. Wymaga to zmiany modeli biznesowych. Przykładowo: producent dżinsów może zawrzeć z kupującym umowę dłuższą, gwarantując naprawę spodni w razie ich przetarcia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ostatnie dni zmienią USA na zawsze. Senat przyjął ustawę Donalda Trumpa, która wpędzi miliony w ubóstwo, a nowa...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej planują...
Skoro ślub córki prezydenta odbił się wielkim echem w serwisach społecznościowych, żal zmarnować tak dobrą rekla...
Coraz trudniej rozmawiać dziś o energii bez wchodzenia na minowe pole tożsamości.
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas