[b]Fundusze private equity mogą czy już są zainteresowane?[/b]
Zainteresowanie jest duże, zarówno wśród inwestorów strategicznych jak i finansowych.
[b]Ile wart jest Polkomtel?[/b]
Ostatnia transakcja na udziałach Polkomtelu została rozliczona przy wykupie TDC w grudniu 2008. Cena zamknięcia transakcji dawała wtedy wycenę spółki na poziomie prawie 16 mld zł.
[b]Duży apetyt. Ten sam, przez który nie sprzedaliście Anwilu.[/b]
Anwil jest naszym zdaniem wart więcej, niż nam oferowano. Sytuacja Orlenu jest dobra, więc nie musieliśmy przyjmować składanych propozycji, dlatego postanowiliśmy przerwać proces sprzedaży. Tym bardziej, że koniunktura w branży petrochemicznej będzie się poprawiać. Mamy także możliwość podziału Anwilu na dwie części: PCW i nawozową. Są już pierwsi zainteresowani taką koncepcją.
[b]Kiedy finał?[/b]
Nie ma harmonogramu, nie musimy się spieszyć.
[b]Wszyscy spieszą się natomiast po koncesje na wydobywanie gazu łupkowego w Polsce…[/b]
…mamy ambicje być w tym biznesie krajowym liderem, posiadamy 5 koncesji. Właśnie prowadzimy tam badania geofizyczne, a pierwsze wiercenia planowane są w przyszłym roku.
[b]Rzeczywiście jest się czym podniecać?[/b]
Wstępne badania pokazują, że struktura geologiczna jest zbliżona do amerykańskiej, gdzie występuje shale gas. W tej chwili gaz łupkowy to 10 procent wydobycia gazu ziemnego w USA, tj ok. 40 mld metrów sześciennych, 2,5 razy więcej niż roczne zużycie gazu w Polsce. To był przełom za oceanem, więc u nas też może być. Choć zanim nie będzie wyników odwiertów, pewności nie ma.
[b]Łupki zmienią naszą politykę energetyczną, rząd powinien przewartościować swą strategię?[/b]
To jest spora szansa, ale pamiętajmy, że dzisiaj jeszcze nie wiemy jaka jest wartość tych złóż. Dlatego właśnie prowadzimy intensywne prace poszukiwawcze.
[ramka] [b]CV: Jacek Krawiec[/b] (43 lata), od września 2008 r. prezes Orlenu. Absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej. W latach 1992 – 1998 zatrudniony w Pekao, Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers oraz w oddziale japońskiego banku inwestycyjnego Nomura w Londynie. W latach 1998 – 2000 prezes Impexmetalu, w 2002 r. – Elektrimu, a w 2006 – 2008 – spółki Action. Do zarządu Orlenu trafił w czerwcu 2008 r. z nominacji ministra skarbu. [/ramka]