Podatki. PiS pokazał projekt ustawy o podatkach dla sklepów - czytam w gazeta.pl. Ile na tym zarobi budżet? Ok. 3,5 mld zł rocznie. Podatek określany jest przez polityków jako "hipermarketowy", ale dotknie nie tylko Biedronkę, Auchan czy Lidla, ale też księgarnie, apteki, salony samochodowe czy meblowe. Nie ma różnicy, czy się handluje książkami, czy pietruszką – relacjonuje gazeta.pl. Jak wynika z opisu, „sieci będą musiały się rejestrować w nowo utworzonym Centralnym Rejestrze Podatników i podać zobowiązania podatkowe za ostatnie dwa lata. Do Rejestru dostęp będą miały: policja, ABW, CBA, wywiad oraz Służba Celna i Więzienna".
Podatki. „PiS nie zamierza reformować systemu podatkowego dla rolników, nie chce też likwidować Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - powiedział w środę PAP Krzysztof Ardanowski , wymieniany jako jeden z kandydatów na ministra rolnictwa w rządzie PiS. „Podatek rolny się sprawdził".
Polityka monetarna. Poseł Jan Szewczak pisze, że „niezbędna jest istotna zmiana polityki pieniężnej NBP i RPP. Nawet gdyby każdy Polak otrzymał dodatkowo 1 tys. złotych nie stałoby się żadne nieszczęście dla finansów publicznych, ani tym bardziej dla gospodarki".
Polityka fiskalna i nacjonalizacja banków. Europoseł Ryszard Czarnecki i jego doradca Jerzy Bielewicz: „Co najważniejsze w nowej filozofii rządu i rządzenia - musimy... pokochać złotego jako stabilną i wymienialną walutę, ciężką w naszych kieszeniach. Droga do tego idzie poprzez repolonizację systemu bankowego, ograniczenie czy konwersję zadłużenia publicznego w walutach obcych".
Nacjonalizacja mediów. Krzysztof Wyszkowski, ekspert portalu wpolityce.pl: „Media trzeba w Polsce przebudować; począwszy od mediów publicznych, kończąc na działaniach w kierunku repolonizacji mediów lokalnych będących w większości w obcych rękach".