Produktywność czynników produkcji (Total Factor Productivity, TFP) jest zbiorem wszystkich tych czynników, które decydują, jak efektywnie przedsiębiorcy wykorzystują zasoby: urządzenia, surowce czy pracę potrzebną do produkcji swoich wyrobów i usług. Innymi słowy, ten rodzaj produktywności pokazuje wzrost produkcji, który nastąpił bez udziału zmian w ilości potrzebnych do niej zasobów.
Im wyższa produktywność TFP, tym mniej potrzeba kapitału i pracowników, aby osiągnąć określony cel w postaci produktu. Dlatego tak analizowana produktywność, w odróżnieniu od wydajności pracy, opisuje czynniki, które bezpośrednio odwołują się do mniej namacalnych kategorii, jak np. kompetencje pracowników i menedżerów, postęp technologiczny czy sprawność instytucji publicznych.
Trzy motory wzrostu
Kapitał, pracownicy i właśnie produktywność (TFP) to trzy podstawowe motory napędzające rozwój gospodarczy. Dotychczas ten pierwszy element, czyli kapitał, odkrywał kluczową rolę w Polsce. Jest on bowiem odpowiedzialny za ponad połowę wzrostu gospodarczego kraju w ostatnich 30 latach.
Za sprawą wejścia Polski do Unii Europejskiej i geograficznej bliskości dużych rynków zbytu dla polskich produktów, a co za tym idzie na skutek zagranicznych i krajowych inwestycji, zasób kapitału w gospodarce rósł i z jego pomocą można było produkować i sprzedawać coraz więcej. Polska bogatsza w kapitał, czyli w hale, maszyny, komputery czy roboty, zbudowała swój potencjał eksportowy.
Doświadczenia innych krajów i trendy światowe wskazują, że ten model wzrostu nie może trwać wiecznie. Choć jesteśmy dalecy od ogłaszania definitywnego i rychłego końca tej drogi, należy szukać i wzmacniać alternatywy.