Miłośnik poezji, teatru i malarstwa mający przyjaciół z prawej i z lewej strony życia politycznego, wieloletni urzędnik wysokiego szczebla zajmujący się głównie sprawami kultury obejmuje rządy w agencji prasowej Agence France Presse.

Stanowisko szefa AFP zwolniło się, gdy Pierre Louette ogłosił, że przechodzi do France Télécom. W ostatniej fazie o fotel szefa AFP rywalizowało trzech kandydatów – oprócz Hooga Louis Dreyfus, dawny dyrektor generalny tygodnika „Le Nouvel Observateur” i dziennika „Libération”, oraz Philippe Micouleau, prezes firmy prasy finansowej Agefi.

Ostatnim dotąd stanowiskiem Hooga była prezesura we Francuskim Instytucie ds. Audiowizualnych INA, odpowiedniku polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kierował nim przez rekordowe dziewięć lat.

W AFP nie jest nowym człowiekiem. W latach 2001 – 2005 był członkiem jej rady dyrektorów. Doradzał również Laurentowi Fabiusowi, gdy ten był przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego (1997 – 2000). Przeszedł później z dawnym premierem do resortu finansów, gdzie odpowiadał za sprawy związane z kulturą, radiem, telewizją i prasą.

Emmanuel Hoog urodził się w Paryżu w 1962 r. w rodzinie pracowników muzeów. Ojciec był konserwatorem w Orangerii, a matka w Wersalu. Wychowywał się więc w stałym kontakcie z kulturą. Po studiach w Instytucie Studiów Politycznych w Paryżu i po skończeniu elitarnej uczelni ENA podjął pracę w resorcie kultury, następnie w MSZ.

Teatr wpłynął najbardziej na jego karierę, był kolejno dyrektorem paryskiego Odeonu, następnie Teatro Piccolo di Milano u boku Jacka Langa. W owym czasie wszedł do instancji kierowniczych różnych firm i organizacji. W 1991 r. koordynował przygotowania do obchodów stulecia śmierci Artura Rimbauda. Przez cztery lata kierował ruchem Wiosna Poetów, który założył w 1999 r. Od 2006 r. jest prezesem Domu Poezji.

– Hoog łączy w sobie świat kultury i finansów, jest ich syntezą – mówi jeden z przyjaciół. Trudno zliczyć w jego życiorysie gremia krajowe i międzynarodowe, w jakich uczestniczył.

Ma przyjaciół zarówno wśród lewicowych, jak i prawicowych polityków. Dyskretnie uczestniczył w kampanii wyborczej Segolene Royal w 2007 r., potem odszedł od socjalistów i związał się z rządzącą większością. Na stanowisko szefa AFP rekomendował go Nicolas Sarkozy.

Hoog jest też autorem licznych artykułów i książek, m.in. „Rynku sztuki” napisanego wspólnie z ojcem Michelem. Jego rozważania o Internecie doprowadziły do powstania książki „Mémoire année zéro” niedawno wyróżnionej Nagrodą Deputowanych.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Hoog jest oficerem Medalu Sztuki i Literatury, kawalerem Orderu Zasługi i Legii Honorowej.