Polski sektor bankowy jest bardzo rozdrobniony w porównaniu z rozwiniętymi gospodarkami. Ostatnie zapowiedzi sprzedaży kilku banków przez ich właścicieli tylko to potwierdzają.
Instytucje te, by zarobić, muszą mieć odpowiednio dużą skalę działania. W polskich warunkach część banków jest po prostu mało efektywna, biorąc pod uwagę ponoszone niezbędne koszty prowadzenia działalności.
Jednocześnie przykłady Alior Banku czy Polbanku pokazują, że można w ciągu kilku lat od zera zbudować sprawnie działającą organizację i osiągnąć przewagę w pewnych niszach. Konkurencja jest bardzo duża, ale ciągle jest miejsce w tym sektorze do zagospodarowania.
Które banki są sprzedawane? Między innymi te, których zagraniczni właściciele skorzystali z pomocy państwa w trakcie kryzysu. Obecnie muszą oni oddać pomoc publiczną i są zmuszeni do sprzedaży części aktywów. W naturalny sposób koncentrują się na rodzimych i wybranych najbardziej perspektywicznych rynkach, ograniczając bardziej ryzykowną zagraniczną ekspansję.
Problemy banków wynikają też z mniejszej aktywności gospodarczej przedsiębiorstw w pełnej niepewności epoce zawirowań