Forbes ogłosił tegoroczny ranking 70 najbardziej wpływowych ludzi świata (Most Powerful People). Na czele bez niespodzianek - amerykański prezydent Barak Obama (50 lat). Goni go rosyjski premier Władimir Putin (59), który na drugą pozycję wskoczył z czwartej rok temu.

Perspektywę tego, że Putin zostanie u władzy do 2024 r (kandyduje na prezydenta, a jak wygra (to pewne), to może rządzić dwie kadencje czyli 12 lat), Forbes komentuje jednym zdaniem: Zazdrość panie Stalin! Jako największy plus rządów Putina, magazyn uznaje dążenie do stworzenia z byłych radzieckich republik, w tym Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w 2015 r.

Na trzecim miejscu prezydent Chin Hu Jintao (68). Na czwartym pierwsza kobieta w zestawieniu - kanclerz Niemiec Angela Merkel (57), a na piątym pierwszy biznesmen - Bill Gates (56).

Kolejni najbardziej wpływowi to najstarszy na liście (87 lat) saudyjski monarcha Abdullah bin Abdul Aziz al Saud. Papież Benedykt XVI (84), szef amerykańskich Rezerw Federalnych Ben Bernanke (57).

Na dziewiątym najmłodszy na liście 27-letni współtwórca Facebooka Mark Zuckerberg. A dziesiątkę zamyka premier Wielkiej Brytanii David Cameron (45).

Najbogatszy człowiek świata (63,3mld dol.) - Meksykanin Carlos Slim Helu (z rodziną) znalazł się na 23 miejsce. Można więc powiedzieć, że wielkie pieniądze wielkiej władzy nie dają.

Tym, który w ciągu roku stracił najwięcej wpływów jest rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. Rok temu był na 12 miejscu, teraz spadł na 59. Forbes przypomina jego wycofanie się z walki o reelekcję i nazywa „wiernym pieskiem Putina". Jako największe osiągnięcie prezydenta Rosji Forbes ironicznie wymienia: „publiczne przyznanie, że Putin jest popularniejszy".

Listę zamyka jeszcze jeden Rosjanin -oligarcha Aliszer Usmanow (58) współwłaściciel m.in. klubu Arsenal. Facebooka, Twitter, koncernu stalowego Metalloinvest oraz Megafon - drugiego największego operatora komórkowego Rosji.