Aktualizacja: 10.02.2015 12:51 Publikacja: 10.02.2015 00:01
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rz: Plan Junckera ożywienia unijnej gospodarki ma obejmować nie tylko pieniądze na inwestycje. Jego ważnym filarem jest znoszenie barier administracyjnych. Rynek wewnętrzny, dawno temu zapisany w traktatach, ma wreszcie w pełni działać. Czy pani już wie co zrobić, żeby tak się stało?
Pracujemy nad strategią rynku wewnętrznego, która ma zostać przyjęta przez kolegium komisarzy w tym roku. Dość szybko, bo już w marcu, przedstawimy państwom członkowskim wstępny zarys mapy drogowej dla europejskiego przemysłu. Natomiast więcej czasu zajmie nam zasadnicza część tej strategii, czyli przejrzenie legislacji i rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi w celu stwierdzenia, dlaczego rynek wewnętrzny w UE nie działa. Bo w pracach wszystkich naszych grup komisarzy, tzw. grup projektowych, czy to dla unii energetycznej czy rynku cyfrowego, widać, że poza znanym problemem braku inwestycji tym co wstrzymuje rozwój Europy są bariery we wspólnym rynku. Nie będzie żadnej nowej legislacji dopóki nie sprawdzimy dlaczego rynek wewnętrzny nie działa. Potem będzie dość trudna praca z Radą, czyli państwami członkowskimi. Bo oficjalnie deklaracje są pozytywne. Ale w praktyce np. kraje nie wdrażają skutecznie dyrektywy usługowej.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Dla firm we Francji Warszawa musi być tak samo atrakcyjna jak Berlin i Rzym. Dla polskich firm Paryż powinien stać się równie przyjazny jak Waszyngton czy Londyn.
Złoty w środę po południu zyskiwał na wartości. Umacniał się zarówno wobec dolara, jak i euro.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Notowania złotego pozostają pod wpływem eurodolara. Ten jednak na razie nie może wykonać mocniejszego ruchu.
Środowisko radców prawnych konsekwentnie powierza stanowisko prezesa samorządu mężczyznom. Czy to oznacza, że kobiety się nie nadają?
O tym, czy dana wypowiedź ma charakter bezprawny, nie powinien decydować wyłącznie charakter użytych słów, ale również kontekst, w jakim zostały użyte.
To prawda, władze samorządu radców prawnych lubią ciszę i unikają niewygodnych pytań, a karty są z góry rozdane.
Podejrzany, żeby uzyskać optymalną poradę prawną, musi być szczery, a nie będzie bez gwarancji tajemnicy adwokackiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas