Reklama
Rozwiń

Obce firmy płacą mniej niż polskie

Publikowana dzisiaj w „Rzeczpospolitej" analiza płatności podatkowych polskich i zagranicznych firm stanie się pewnie jednym z chętniej cytowanych źródeł w jesiennej kampanii wyborczej.

Publikacja: 30.06.2015 22:00

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

To woda na młyn tych polityków, którzy od lat krytykują uprzywilejowaną ich zdaniem pozycję zagranicznych inwestorów w Polsce. Bo przecież nie dość, że już na wejściu dostają na zachętę różne ulgi i dotacje, to jeszcze potem niezbyt chętnie dzielą się zyskami z krajowym fiskusem.

Tutaj jak na dłoni widać praktyczne efekty globalizacji, która w ostatnich dekadach zmieniła sposób działania i struktury koncernów. Większość z nich traktuje nasz kraj jako element większej, regionalnej układanki. Manewruje więc jej poszczególnymi elementami z pomocą cen transferowych, opłat licencyjnych (stąd tak popularne zastępowanie krajowych marek globalnymi brandami) i innych księgowych zabiegów, po które chętnie sięgają też polskie firmy. Co prawda, działając na mniejszą skalę, nie mogą sobie pozwolić na tak zaawansowane operacje, jak globalni gracze.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama